Pravidla bezpečné jízdy na sněhu

Zdroj: www.pixbay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Letošní zima je charakteristická náhlými výkyvy teplot. Jakmile napadne trochu sněhu, slýcháme zprávy o častých nehodách, z nichž některé by nemusili nastat, kdyby řidiči jezdili ohleduplně a plně respektovali rizika zasněžených komunikací. Víte však jak na sněhu bezpečně řídit?

Pravidla bezpečné jízdy

V první řadě mějte na paměti, že zimní pneumatiky nejsou všemocné. Neochrání nás před smykem a před ztrátou kontroly nad vozem. Při jízdě na sněhu je více než kdy jindy nutné přizpůsobit svou jízdu povětrnostním podmínkám a povrchu vozovky.

Při řízení nedělejte zbytečné prudké pohyby, neškubejte volantem a prudce nezrychlujte ani nebrzděte. Veškeré manévry dělejte s klidem a plynulostí. V opačném případě hrozí neřízený smyk.

Jak se vyhnout překážce?

Potřebujete-li se vyhnout nenadálé překážce, pak nejdříve plynulým sešlápnutí brzdy přibrzděte, poté brzdu uvolněte a opět plynulým pohybem bez prudkých razancí proveďte výhybný manévr. Po objetí překážky srovnejte kola do roviny a vší silou začněte brzdit.

Maximálního brzdného účinku dosáhnete pouze v přímém směru jízdy.

Všeobecně v zimě je nutné ubrat na plynu a jezdit obezřetněji. Při jízdě si zachovávejte větší odstup od vozidla jedoucího před vámi a pamatujte na výrazně prodlouženou brzdnou dráhu, která je na sněhu až 3x delší.

Nejde-li se srážce vyhnout, směrujte vůz do místa střetu přímým směrem. V přední části vozu jsou největší deformační zóny. Posádka je při čelním nárazu více chráněná.

Nepodceňujte výběr zimních pneumatik

Zimní pneumatiky jsou v kombinaci s pravidly bezpečné jízdy nejdůležitějšími prvkem, jak bezpečně dojet do cíle. Povinnost zimních pneumatik platí do 1. listopadu do 31. března. I přesto mnozí nezodpovědní řidiči jezdí na letních pneumatikách, čímž ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Zimní pneumatika Continental Conti Winter Contact, zdroj: www.pneumatiky.cz
Zimní pneumatika Continental Conti Winter Contact, zdroj: www.pneumatiky.cz

Už dávno jsou pryč doby, kdy se říkalo, že zimní pneumatiky se od letních liší pouze vzorkem. Ten je samozřejmě důležitý pro správný odvod vody a rozbředlého sněhu. Správným vzorkem je také zajištěn optimální záběr na zasněžené vozovce. Minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky je 4 mm.

Neméně důležitým faktorem je také samotné složení směsi pneumatiky. Zimní pneumatiky oproti letním neztrácí svou pružnost při velmi nízkých teplotách. Díky stálé pružnosti, zajišťují efektivní kontakt s vozovkou

Sněhové řetězy pomohou na špatně sjízdných vozovkách

Při cestách do horských středisek někdy zimní pneumatiky nestačí. Pak na řadu přichází sněhové řetězy, které pomohou zvýšit adhezi na zasněžených vozovkách. V některých oblastech je povinnost užívání sněhových řetězů dána příkazovými značkami.

Sněhové řetězy Pewag Brenta C, zdroj: www.pneumatiky.cz
Sněhové řetězy Pewag Brenta C, zdroj: www.pneumatiky.cz

Jezdíte-li do hor, pak by sněhové řetězy měly být součástí vaší autovýbavy. Doporučuje se užívat řetězy na všechna kola obou náprav. V praxi však bohatě postačí nazutí řetězů na kola hnací nápravy.

Před nákupem vybírejte jen takové typy, které jsou určeny pro rozměr vašich pneumatik. A pokud jste sněhové řetězy nikdy nenasazovaly, cvičně si vyzkoušejte nasazování doma. Jakmile přijde pravý čas použití, nebudete ve stresu a situaci rychle vyřešíte.

Může vás zajímat

Jak připravit auto na zimu?

Jak připravit automobil na zimu? Kdy je nejlepší čas na přezutí pneumatiky? A co vše před zimou automobil potřebuje?