Svařovací magnety: Magnetický úhelník – které jsou typy?

Svařujete ocelové konstrukce, lakujete, natíráte, montujete? Pak vám práci ulehčí svařovací magnet – magnetický úhelník. Napolohujte si svařované díly podle potřeby a máte ruce volné. Magnetických úhlů je ale více typů. Podívejte se, které existují a čím se liší.

Magnetický úhelník, foto: Unimagnet.cz

Při práci se hodí mít volné ruce. Jestliže sváříte konstrukce z oceli, čas vám ušetří a práci usnadní magnetické úhelníky. Jedná se o jeden z typů svařovacích magnetů, které můžete použít. Mezi ty další patří například magnetické zemnicí svorky.

Typy svařovacích magnetů – magnetických úhelníků

1) Nejlevnější magnetické úhelníky pro úhly 45°, 90° a 135°

Nejjednodušší a nejlevnější jsou fixní magnetické úhelníky s otvorem. Jsou vyrobené z červeně lakovaného silného plechu, obsahují silné feritové magnety a pořídíte je v několika rozměrech. Podle velikosti mají magnetickou sílu 11–34 kg. Magnetický úhelník je vhodný na fixaci a přesné spojení svařovaných materiálů v úhlu 45°, 90° či 135°.

2) Svařovací magnetický úhelník – šestihran

Trochu jiný tvar než předchozí varianta má svařovací magnetický úhelník – šestihran. Rovněž je vyrobený ze silného lakovaného plechu, uvnitř s feritovými magnety.

Tento svařovací magnet využijete k upnutí svařovaných materiálů v úhlech 30°, 45°, 60°, 75° nebo 90° a má magnetickou sílu 23 kg. Váží zhruba půl kilogramu.

3) Vypínatelný svařovací magnetický úhelník s ovladačem

Pro ještě jednodušší práci se svařovaným materiálem je určený vypínatelný svařovací úhelník – magnet s délkou 12 cm, magnetickou silou 24 kg, o hmotnosti cca 1,3 kg. Stejně jako předchozí typy, obsahuje silný feritový magnet a je vyrobený z pevného ocelového plechu.

Upnete díky němu svařovaný či montovaný materiál v úhlech 45, 90 nebo 135 stupňů. Ovladací přepínač slouží pro vypnutí a zapnutí magnetické síly, což práci ještě urychluje a usnadňuje.

Výhodou možnosti vypnutí magnetické síly je jednodušší čištění a ukládání magnetu. Pokud je magnetický úhelník vypnutý, nepřicvaknou se k němu například ocelové špony.

4) Polohovací svařovací magnetické úhelníky MWS-10 a MWS-20

Potřebujete-li svařovaný, natíraný nebo jinak opracovávaný materiál upínat i v jiných než v běžných úhlech, pak jsou pro vás vhodné polohovatelné magnetické úhelníky.

Slabší svařovací magnet MWS-10 ma magnetickou sílu 22 kg, silnější svařovací polohovací magnetický úhelník MWS-20 disponuje magnetickou silou 35 kilogramů.

Oba dva typy obsahují silné neodymové magnety, můžete je nastavit v úhlech 20–200°. Potřebný úhel si nastavíte na stupnici, kterou magnet obsahuje. Pak jen dotáhnete šestihranným klíčem, jenž je součástí balení. Klíč můžete připnout k magnetu, aby se neztratil. Pro větší odolnost jsou svařovací magnety pozinkované.

Magnetický úhelník, foto: Unimagnet.cz

5) Silný vypínatelný magnetický úhelník UWM-35 s velkou silou 55 kg

Extra sílu upnutí vám zajistí vypínatelný svařovací magnet – magnetický úhelník UWM-35 s velkou magnetickou silou 55 kg. Svařovaný materiál s ním upnete v úhlu 90° a ovladacím prvkem můžete magnetickou sílu snadno de/aktivovat.

Udrží i těžší kusy konstrukce či ocelové pásoviny. Díky nástavci s prisma držákem ke svařovacímu magnetu přichytíte rovněž ocelové tyče a trubky.

Všechny typy svařovacích magnetů pořídíte na e-shopu Unimagnet.cz

Může vás zajímat

Proč si vybrat interiérové dveře a plovoucí podlahy od firmy Dřevoškrt?

Stavba domu, stejně jako zařízení interiéru je časově i finančně náročná záležitost. Pokud chcete zařídit co nejlepší bydlení, oslovte odborníky od Dřevoškrt.