4 chvíle, kdy může reflexní vesta zachránit život

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Vzpomeňte si, kdy naposledy jste si za volantem stěžovali na chodce, který se za tmy na silnici promenáduje v tmavém oblečení. Jistě to nebude tak dlouho. Sami určitě víte, že spatřit takového chodce můžete klidně až na poslední chvíli. Přitom by stačilo málo. Obléknout si reflexní vestu. Ta totiž zdaleka nepatří pouze do auta nebo k výkopovým pracím.

1. Kdykoliv jdete někam za tmy

Pokud se hodláte procházet výhradně po chodnících a pěších cestách, vestu klidně nechte doma. Bavíme se spíše o chvílích, kdy musíte kráčet po silnici. Reflexní vesta způsobí, že vás kolem projíždějící řidič za tmy a šera uvidí na desítky metrů dopředu, nikoliv až na poslední chvíli. Možná si řeknete: Mohou stačit reflexní pruhy na bundě nebo reflexní náramek omotaný kolem zápěstí, případně batohu. Tyto reflexní prvky jsou také užitečné, vesta však funguje lépe, protože je vidět na delší vzdálenost.

2. Když posíláte děti pěšky do školy

Ani nezáleží na tom, jestli vaše dítko jde do školy, na kroužek nebo za babičkou. Pokud cestou musí zdolat nějaký kus po silnici či cestě, kde projíždějí auta, dětská reflexní vesta ho může uchránit od ošklivé nehody.

3. Při noční vyjížďce na kole

Nepodezíráme vás, že byste se v noci jen tak projížděli na kole. V případě, že však jezdíte na bicyklu brzy ráno do práce či za šera zpět, už se hodí. Reflexní vesty skvěle doplňují odrazky a světla, a ještě zvýší cyklistovu viditelnost.

4. Když vystupujete z auta do provozu

Kdykoliv opouštíte svůj vůz a stojíte ve volném provozu, zákon vám ukládá povinnost mít na sobě vestu. Reflexní vesta do auta je v České republice sice povinná pouze pro řidiče, v mnohých státech je ale povinná pro všechny cestující. Proto investice jedné či dvou stokorun pro pořízení reflexních vest pro ostatní spolucestující vám nijak neublíží. Když při případné nehodě budou muset opustit automobil všichni, je lepší, budou-li pro ostatní účastníky silničního provozu dobře viditelní.

Může vás zajímat

Ekologická likvidace vozu

Mnoho z nás se jistě už setkalo s momenty, kdy jsme museli svůj vůz na dobro odstavit. Co právě v této chvíli dělat? Jak svůj vůz ekologicky zlikvidovat, jak podat výpověď povinného ručení? To vše a ještě více si nyní vysvětlíme.