Ekologická likvidace vozu

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

Mnoho z nás se jistě už setkalo s momenty, kdy jsme museli svůj vůz na dobro odstavit. Co právě v této chvíli dělat? Jak svůj vůz ekologicky zlikvidovat, jak podat výpověď povinného ručení? To vše a ještě více si nyní vysvětlíme.

Ekologická likvidace vozidla

Dosloužilo-li nám naše auto, máme na výběr dvě možnosti. První variantou je jeho prodej na náhradní díly. Ne vždy ale o náš vůz musí být zájem. Druhou možností je právě ekologická likvidace vozidel. Tu provádějí certifikovaná vrakoviště, která naleznete v databázi Ministerstva životního prostředí. Aby auto bylo zdarma zlikvidováno, mělo by disponovat karoserií, motorem, převodovkou, nápravami s koly, autobaterií a především čitelným vin kódem. Chybí-li určitá část, je vrakoviště oprávněno vyžadovat doplňující poplatky. V opačném případě je likvidace pro majitele vozu zdarma. K odevzdání auta nám stačí doklad totožnosti a technický průkaz. Vrakoviště ještě vyžadují plnou moc, kterou autovrakoviště opravňujeme k nakládání s naším vozem. S odevzdáním vozu odstraníme registrační značky a převezmeme doklad o ekologické likvidaci. Obojí uplatníme při odhlášení automobilu z registru vozidel.

Výpověď povinného ručení

Výpověď povinného ručení je možno realizovat z několika důvodů. Hlavními důvody jsou:

  • Ukončení pojistné smlouvy ke konci pojistného období.
  • Výpověď do 2 měsíců od sjednání pojistné smlouvy.
  • Ukončení z důvodů odcizení.
  • Zánik s důvodu změny vlastníka vozidla.
  • Zánik pro neplacení.

Důležité je před výpovědí informovat svou pojišťovnu, a to ze zákona minimálně šest týdnů předem. Jestliže budeme svůj vůz dále provozovat, je nutné si neprodleně zřídit nové povinné ručení, v plynulé návaznosti na to minulé. K nové pojistce je nutné mít doklad totožnosti, malý a velký technický průkaz a potvrzení od bývalé pojišťovny o délce a průběhu pojištění.

Může vás zajímat

Jak připravit auto na zimu?

Jak připravit automobil na zimu? Kdy je nejlepší čas na přezutí pneumatiky? A co vše před zimou automobil potřebuje?