Na dovolenou s obytným přívěsem

Obytný přívěs Knaus Sport DK 500, zdroj: www.hykro.cz
Obytný přívěs Knaus Sport DK 500, zdroj: www.hykro.cz

Vyjet na krásnou dovolenou nemusí nutně znamenat cestu k moři. I v českých končinách je mnoho krásných míst, která stojí za navštívení.

V posledních letech navíc výrazně stoupl počet lidí, kteří na dovolenou vyráží s karavanem nebo obytným přívěsem. A neplatí to jen u cest do zahraničí. Právě kempování a rodinná dovolené s obytným automobilem dává cestování nový rozměr. Nejsme vázáni na shánění hotelů, jsme plně soběstační a můžeme přenocovat téměř, kde se nám zlíbí.

To ovšem neplatí doslovně. Pro načerpání sil na další cestu a krátké zastavení jsou policisté i majitelé pozemků shovívaví. V České republice, pokud neporušujete pravidla silničního provozu, můžete stát kdekoliv, jen ale narážíte na problém soukromého vlastnictví. Před nocováním je tedy dobré si zvolit takové místo, na kterém majiteli pozemku nezpůsobíme žádnou škodu. Nejlépe je, když se s majitelem pozemku domluvíme na možnosti parkování. Případně si k přenocování vybereme vhodný autokemp nebo veřejné parkoviště.

Obytným přívěsem napříč republikou

Abychom si dovolenou s obytným přívěsem vyzkoušeli na vlastní kůži, naplánovali jsme si 14 denní výlet napříč republikou. K jeho realizaci nám pomohla pražská půjčovna karavanů www.hykro.cz, kde jsme si půjčili obytný přívěs Knaus Sport 500 FDK. Tento přívěs je dost velký na to, aby se v něm bez problémů plnohodnotně ubytovali dva dospělí a dvě děti. Navíc nepatří mezi větší přívěsy, se kterými by bylo obtížné na českých silnicích manévrovat.

Společně s manželkou a dvěma dětmi jsme mohli vyrazit směr severní Morava. Naše cesta však nebyla přímá, nejdříve jsme zavítali do jižních Čech na zámek Hluboká nad Vltavou. Již při prvních kilometrech s obytným přívěsem Knaus jsem ocenil jeho výbornou stabilitu při průjezdech zatáčkami. Nejvíce jsem se ale obával spotřeby. K mému překvapení nakonec nebyly vůbec špatná. Obytný přívěs táhla benzínová Škoda Octavia, která měla průměrnou spotřebu 8 – 9 litrů na 100 km.

V Hluboké nad Vltavou jsme strávili jednu noc a naším dalším cílem se stal příjemný penzion s rybníkem nedaleko Humpolce u obce Věž. Na tomto místě, více než kdy jindy, jsme ocenili skvělou funkčnost sítě proti hmyzu, která je umístěná ve vstupních dvéřích a díky které nás během horké letní noci neobtěžovali nepříjemní komáři.

Mírné obavy jsem měl také z toho, na jak dlouho nám vystačí množství vody na mytí a vaření, které se do zásobníku obytného přívěsu vejde 45 litrů. Jak jsem se přesvědčil, voda v pořádku vystačí při každodenním sprchování pro 4 osoby minimálně na dva dny. Navíc v každém kempu můžete vodu doplnit. Totožný objem zásoby čisté vody mají i konkurenční obytné přívěsy Wilk a Weinsberg.

Naše cesta pokračovala dále přes Vranovskou přehradu, až jsme nakonec dorazili do cíle naší cesty, autokempu Štěrkovny v Hlučíně, která vyniká velkým jezerem s množstvím atrakcí a vlekem pro vodní lyžaře. Odtud jsme vyjížděli na jednodenní výlety po okolí.

Za dobu dovolené jsem si náš pronajatý přívěs natolik oblíbil, že na příští dovolenou s ním pojedeme zase. A tentokrát do zahraničí.

Komplikovaný není ani samotný pronájem. Půjčovna obytných přívěsů vyšla veškerým naším požadavkům maximálně vstříc, tudíž jsme mohli mít náš karavan s nadstandardní výbavou.

Pro všechny, kdo se chystají na letní dovolenou s obytným přívěsem, můžu za sebe tuto netradiční formu jen doporučit.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?

Jeden komentář

  1. Martina Krásová

    Dobrý den všem,
    s rodinou jsme byli již několikrát s karavanem v Chorvatsku. Měli jsme s sebou i malou dcerku a zvládala to dobře. Jeli jsme osobákem s připojeným malým karavanem. Všechno probíhalo dobře, akorát jsme už měli dost staré tažné zařízení, tak jsme museli na dálnici řešit problémy. Raději doporučuju pořídit kvalitní a nové (třeba tady: https://www.tazne.cz/tazna-zarizeni/ ), pokud si nejste jistí, ať se nedostanete do podobné situace. Jinak museli jsme co 2 hodiny stavět, aby to malá zvládala. Když usnula, tak jsme jeli klidně déle, ale rozhodně je nutné děti v autě zabavit nebo si s nimi aspoň povídat. Jen dávejte pozor na kempování mimo vyhrazená místa – kempy. Nejde o to, že byste se nemohli někam zajet podívat, ale nerozkládejte stolky, aby to nevypadalo, že chcete zůstat někde jen tak na blint na pláži přes noc 🙂 to místní policisti nevidí rádi 😀