Činky jako sůl nad zlato. Proč na tuto prostou sportovní pomůcku nedáme dopustit?

Důležitost činek v silovém tréninku je nepopiratelná. Stejně nepostradatelnou roli však tyto sportovní pomůcky mají, přijde-li na kardio cvičení. Muži i ženy po celém světě si bez nich jednoduše svou pravidelnou dávku sportovní aktivity nedovedou představit. Proč jsou ale činky vlastně tak skvělé?

Foto: Shutterstock

Multifunkční využití

Činky se obecně rozdělují do dvou nejzákladnějších kategorií. Na jednoruční a obouruční.

Obouruční typ se používá pro vzpírání těžkých vah. A to ať už v leže na bench press lavici, nebo ve stoje na žíněnce. S o něco méně naloženou tyčí pak ve stoje i v sedě můžete posilovat svalstvo paží a ramen přítahy předloktím.

Jednoruční činky naproti tomu mohou posloužit při formování svalových skupin v mnoha cvicích, které se dají v sériích nejrůzněji kombinovat. Patří sem například mrtvý tah, přítahy jednoruční činkou v předklonu, tlak s činkami nad hlavou na šikmé lavici nebo ve stoje, tricepsová extenze nebo kupříkladu zdvihy v sedě speciálně pro bicepsy. Tím ale výčet rozhodně nekončí.

Praktičnost

Mezi velké výhody činek patří jejich praktičnost. Ať už doma cvičíte s pětikilogramovým závažím, nebo zvedáte několikanásobek takové váhy, vždycky pro činky najdete místo, kam se dají uložit. Nebudou vám tak překážet v bytě ani vizuálně, ani o ně nebudete zakopávat. Rozloženou činku v krabici snadno zašoupnete pod postel nebo pod skříň. A složenou uložíte třeba za gauč nebo do šatny.

Menší jednoruční činky si také můžete brát s sebou, kamkoliv budete chtít. Zaběhat si, či zaboxovat se závažím tak budete moci třeba i na dovolené. A takové cvičení na čerstvém vzduchu v parku přináší tělu spoustu zdravotních benefitů. Tak si nezapomínejte své činky doma. Kardio s činkami si můžete dopřát třeba po cestě z práce.

Nízká pořizovací cena

V obchodech narazíme zejména na činky se třemi druhy závaží, nebo chcete-li, kotoučů. Na středovou osu z kvalitní tvrzené oceli si můžete naložit třeba kotouče z betonu zalitého v plastovém obalu. Tyto činky vás vyjdou nejlevněji, ale oproti dalším typům nemají až takovou životnost. Druhým typem závaží jsou celokovové kotouče, které jsou jednoduše nezničitelné. Někomu u nich ale může vadit cinkavý zvuk, když o sebe železa při posilování zavadí.

Pak nastupuje jako ideální řešení kovový kotouč opatřený povrchovým pogumováním. To vyřeší jak problém řinčení, tak umožňuje bezpečné nakládání díky protiskluzovému povrchu. Všechny typy kotoučů si můžete pořídit v sadě různých velikostí i s kvalitní činkovou osou opatřenou bezpečnostními prvky. A to obvykle za částky, které si může dovolit opravdu každý.

Jednoduchost a efektivita

Lidé si posilování i kardio cvičení s činkami tolik oblíbili také díky tomu, že jde o jednoduché cviky, které jsou ovšem skutečně efektivní. Techniku každého cviku se zvládnete naučit během pár minut, a pak lze jednotlivé úkony kombinovat v sériích tak, jak je pro vás nejefektivnější.

Pro pochopení správné techniky práce s činkami si dokonce nemusíte ani platit trenéra. Spousta se toho dá odkoukat od zkušenějších kolegů ve fitku a internet je doslova zaplaven detailními návody včetně propracovaných videí. Můžete proto zapomenout na všechny výmluvy, které vás doposud držely od činek dál a vrhnout se na formování postavy snů a zlepšování síly a fyzické kondice. Poděkují vám vaše zádové svaly, svalstvo paží, hrudníku, ale i ramena.

Může vás zajímat

Když kuře, tak grilované

Také milujete grilovaná kuřata? Víte, že důležitý je výběr grilu? Poradíme vám, na jakém grilu nejlépe kuřata grilovat.