Zpracování účetnictví – s námi se v tom neztratíte

Podnikání, zdroj: pixabay.com

Účetnictví je činnost, která vede k zjištění stavu a změn majetku a jeho zdrojů, výsledku hospodaření firmy za určité období. Informace se zaznamenávají písemně, a to v peněžních jednotkách. Každý, kdo začíná podnikat, řeší otázku, zda vést účetnictví nebo daňovou evidenci. Do zpracování účetnictví se raději sami nepouštějte a nechte to na kvalifikované osobě – v těchto vodách se totiž lehce ztratíte.

Rozdíl mezi daňovou evidencí a účetnictvím

Účetnictví je mnohem rozsáhlejší a komplikovanější. Upravuje ho zákon o účetnictví. Hospodářský výsledek se zjišťuje jako rozdíl mezi náklady a výnosy a účtuje se formou podvojného zápisu. Za to účelem daňové evidence je zjištění správné výše základu daně z příjmů.

V daňové evidenci je rozdíl mezi příjmy a výdaji základem daně. Subjekt vedoucí daňovou evidenci nemůže být a není účetní jednotkou. Daňovou evidenci vedou nejčastěji OSVČ a musí si předem určit, zda budou nebo nebudou plátci DPH. Účetnictví vedou fyzické a právnické osoby, u nichž povaha podnikatelské činnosti vyžaduje registraci v obchodním rejstříku.

Účetnictví není žádná legrace

Už na první pohled jde vidět, že vyznat se v celém systému účetnictví nebude hračka. Proto tuhle otázku nechce na někom, kdo tomu rozumí a do ničeho, v čem si nejste sami jistí, se raději nepouštějte – chyby, které byste mohli napáchat, se mnohdy těžko vysvětlují a opravují. Zpracování účetnictví tak raději nechte na nás. Ať už jde o zpracování daní, vedení daňové evidence nebo podvojného účetnictví, personální otázky nebo vedení mzdového účetnictví – jsme tu vždy pro vás.

Má dáti a dal – zorientujte se v základní terminologii

Kdo si alespoň okrajově někdy čuchnul k účetnictví, s těmito pojmy se setkal. Důležité je jim také porozumět, protože právě na nich hodně záleží. Účty se zaznamenávají na dvě strany:

  • pravá strana je strana Dal – kreditní a účtujeme na ni ve prospěch účtu
  • levá strana – je strana Má dáti – debetní a účtujeme na ni na vrub účtu

Strany si musejí být vždy rovné, jinak je účtování provedeno špatně. Na konci každého roku se zjišťují obraty stran, Má dáti a Dal a také konečný zůstatek.

Vedení účetnictví vám poskytne přesný přehled hospodaření vašeho podniku během roku. Jeho vedení má smysl, ovšem musí se vést vždy správně a přesně.

 

 

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?