Začínáme s včelařením: Včelí oddělky nakupujte od prověřených včelařů

Včelaření, zdroj: pixabay.com

Včelaření je jeden z nejušlechtilejších koníčků, který přináší radost, tvrdou práci i sladkou odměnu. V začátcích budete kromě odhodlání potřebovat základní znalosti o chovu včel, správné včelařské potřeby a včelí oddělky pro založení včelstva. Vysvětlíme, kde pořídit kvalitní včelí oddělky a potřeby pro včelařství.

Dříve, než začnete s chovem včel, nastudujte si odbornou literaturu a navštivte nejbližší včelařský spolek, kde získáte veškeré informace a praktické rady. Místní včelaři vás postupně zasvětí do včelařského řemesla.  

Vybíráme první vybavení k chovu včel

Jakmile budete mít nastudované základní informace o chovu včel, přichází na řadu pořízení prvního vybavení. Naprostým základem jsou včelí úly, ochranné pomůcky a drobné nářadí. Později budete potřebovat včelařské potřeby pro práci s medem a včelím voskem. Především se jedná o nástroje pro odvíčkování medného plástu a stáčení medu. S pořízením medometu ale nemusíte spěchat, ten si můžete zapůjčit nebo pořídit později.

Zakládáme vlastní včelstvo pomocí oddělku

Nejdůležitějším krokem při začátcích se včelařením je pořízení včelího oddělku. Včelí oddělek představuje malé včelstvo s matkou, dělnicemi a včelím plodem. Oddělek je v podstatě základním stavebním kamenem nového včelstva. Součástí oddělku jsou také zásoby, které slouží k výživě mladého včelstva. Prodej oddělků se proto provádí po několika rámcích, zpravidla čtyř až šesti.

Kde nakoupit kvalitní včelí oddělky?

Včelí oddělky vždy nakupujte od zkušených a prověřených včelařů, u kterých máte jistotu, že zakoupíte zdravé a silné včelstvo bez parazitů a včelích nemocí. Ke kvalitním a prověřeným včelařům patří rodinné Včelařství Rážovi z Rokycan, ve kterém se chovu včel věnují již třetí generaci.

Na stránce www.vcelarstvi-razovi.cz pořídíte vše pro včelařství. Kompletní sortiment zahrnuje včelí úly, mezistěny a dřevné rámky, nástroje pro včelaření, výživu a léčiva pro včely i nástroje pro stáčení a zpracování medu. Nepostradatelnou součástí je prodej včelích oddělků, které budou výborným základem pro vaše první včelstvo.

Pořízením včelstva ale práce nekončí.  Čeká vás mnoho krásných let strávených staráním se o včely, rozšiřováním včelstva a samozřejmě také stáčením medu, kterým potěšíte svou rodinu a přátelé.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?