Vyzkoušeli jsme, jak fungují outdoor sekery

Outdoor sekyra, zdroj: pixabay.com

Aktivní pobyt v přírodě si vyžaduje odpovídající vybavení. Pokud stejně, jako v naší redakci máte rádi dlouhé horské a trailové pochody s nocováním v přírodě, nepřestávejte číst. Vyzkoušeli jsme, jak fungují outdoor sekery a zda jsou ve výbavě nepostradatelné.

Neobávejte se kilogramu navíc

Před cestou na horský trek rozhoduje ve výbavě každý kilogram váhy, který se dříve či později projeví. V batohu proto opravdu neexistuje místo pro zbytečnosti. Mírně skeptický pohled převládal také při rozhodování, zda poprvé přibalit outdoor sekeru. Jak se později ukázalo, sekera pro pobyt v přírodě je obrovskou výhodou.

 Kompaktní rozměry s nízkou hmotností

Sekery do přírody váží pouze okolo jednoho kilogramu. Zároveň jsou skladné. Jejich celková délka se pohybuje od 30 do 50 cm. Váha a rozměry proto nejsou příliš v porovnání s tím, kolik zastanou práce a ušetří času během příprav nocování. Výhodou je také jejich snadné přenášení. Díky pouzdru, které chrání ostří, lze sekeru připnout buď na pásek kalhot, nebo jednoduše uchytit na batoh.

Kromě váhy a délky topůrka se při výběru outdoor sekery zaměřte na správný úchop. Sekera totiž musí dobře padnout do ruky. Práce s ní bude přirozená a jednoduchá.

 Univerzální využití pro pobyt v přírodě

Kompaktní outdoor sekery jsou navrženy tak, aby byly lehké, kompaktní a hlavně plnily svůj účel. Jejich využití naleznete především při přípravě ohně, přístřešků na přespání, klestění špatně prostupných cest a v neposlední řadě také při krizových a záchranných akcí. Jak se totiž ukázalo, outdoor sekery skvěle slouží k improvizované přípravě dlahy a dřevěných berlí například při vyvrtnutém kotníku.

Sekery usnadní přípravu ohně i provizorních přístřešků

Při našem horském putování jsme konkrétně ocenili armádní sekeru Deluxe od výrobce Max-Fuchs pořízenou z army-store.net při stavbě improvizovaného přístřešku. Celá stavba netrvala více než 20 minut. Bez sekery, s pouhým sběrem a lámáním větví nám obvykle stavba trvá téměř hodinu.

Na outdoor sekerách nás překvapilo velmi odolné ostří a perfektní profil hlavy, který je přizpůsoben pro sekání čerstvého dřeva. Od příruční sekery proto neočekávejte štípání rok vyschlých špalků.

V přírodě oceníte i polní lopatky

Při pobytu v přírodě zároveň oceníte polní lopatky, se kterými jednoduše vyhloubíte díru pro ukotvení dřevěných vzpěr, vybudujete okop, který poslouží jako závětří nebo zhotovíte provizorní odvodňovací strouhy. Polní lopatku kromě horských treků využijí především hledači pokladů, myslivci a millitary příznivci, kterým outdoor aktivity nejsou cizí.

Outdoor sekery ušetří námahu a čas

Závěrem musíme uznat, že outdoor sekery jsou skvělým pomocníkem, který ušetří spoustu námahy, práce i času během přežívání v přírodě. Příruční sekery by neměly chybět v žádné výbavě během kempování v přírodě a na horských trailech. Nikdy totiž neodhadnete, co se přihodí, a kolik dní v přírodě strávíte.

 

 

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?