Vybíráme batoh do hor

Také jste se rozhodli, že si koupíte batoh do hor? K takovému rozhodnutí většinou dospějeme tehdy, když se do hor chystáme. Ovšem důležité je si před koupí ujasnit pár důležitých faktů. Na jak dlouho se do hor chystáme? Kolik toho batoh musí obsáhnout a unést? Jak odolný musí být, abychom neměli po první přeháňce všechny věci jako právě vytažené z pračky?

Kolik věcí s sebou neseme aneb Jak velký batoh zvolit

Na přechody hor a vůbec pobývání v nich bychom měli zvolit batoh o obsahu alespoň 50 litrů, a to z několika důvodů. Za prvé je logické, že s sebou budeme mít alespoň dvě nebo tři varianty převlečení, protože počasí v horách je v jakékoli roční době nevyzpytatelné. Za druhé dbejme na dodržování nosnosti batohu. Za třetí je vždy lepší mít všechno v batohu dohromady, než mít batoh narvaný k prasknutí na zádech, kolem krku rezervní boty, za páskem lahev s pitím a v ruce další zavadlo. V takovém nepohodlí nikomu outdoor pohyb nepřejeme.

Do Jizerek stačí málo, do vyšších hor chceme více

A dostáváme se ke kvalitě batohu. Samozřejmě, že pokud jdeme jednou nebo dvakrát do roka na pěší túru do srdce českých hor, které jsou v porovnání s jinými pohořími spíš jen neškodnými kopečky, stačí nám batoh, se kterým denně zdoláváme menší nákup, cestu do práce nebo do školy. Pokud ale vyrážíme do vyšších hor, například do Alp, měli bychom si na výběru batohu dát záležet a pořídit si opravdu kvalitní kus, který nás nenechá v průšvihu.

Počítejme s nepřízní počasí

Na trhu jsou k dispozici batohy různých parametrů a vyrobené z rozličných materiálů. Do hor je samozřejmě potřeba pořídit si batoh nepromokavý a větruvzdorný s propracovanými detaily, jakými jsou například zipy nebo přezky. Zipy by neměly propouštět a v ideálním případě by měly mít kryty, přezky by měly být pevné, abychom plnily svůj účel pojistky.

Prověřme si hmotnost batohu samotného

Podcenit bychom neměli ani samotnou váhu batohu, když je ještě prázdný. Čím lehčí nenaplněný batoh, tím samozřejmě lepší. Kdo by chtěl dobrovolně tahat zbytečnou zátěž?

Snadný přístup a členitost

Asi nikdo z nás by neocenil, kdyby chtěl z batohu vyndat lžíci a při tom na něj vypadlo prádlo na spaní, sprej na komáry a špinavé ponožky. Správný batoh by měl být členitý, abychom mohli věci podle potřeby rozvrstvit, a také by měl mít dobrý přístup alespoň do většiny kapes, které budeme přes den otevírat v přírodě.

Tip na závěr – vždy je lepší kupovat batoh v kamenném obchodě, kde vám zboží znalý prodavač poradí a doporučí, co by pro vás mohlo být nejlepší. Batoh je vždy potřeba vyzkoušet!

Může vás zajímat

Malířskou pistoli dokáže využít i laik

Malování bytu nepatří zrovna mezi kratochvíle, kterým bychom se chtěli během svého volna věnovat. Na …