Rychlé recepty
Domů / Hobby / Výběr správného pilového kotouče

Výběr správného pilového kotouče

Pilový kotouč, zdroj: www.pixabay.com

Dříve než začnete zpracovávat dřevo, důkladně zkontrolujte cirkulárku, zda je perfektně připravená. Především dbejte na ostří a vyváženost pilového kotouče.

Právě na kvalitě pilového kotouče závisí čistota a lehkost provedeného řezu. Bude-li pilový kotouč tupý a s ohnutými zuby, bude řezání nejen namáhavé, ale také nebezpečné. Pila může kdykoliv kopnout a vyvést řezajícího z rovnováhy nebo přímo způsobit zranění.

Proto se nevyplatí používat staré kotouče, které nevhodným skladováním mohou mít také narušenou vnitřní strukturu, která později povede ke zlomení kotouče.

Jak vybrat vhodný pilový kotouč?

Pilové kotouče rozlišujeme podle způsobů použití, respektive druhu řezání. Pilové kotouče na dřevo dělíme na kotouče na příčné řezání, podélné řezání a na řezání palivového dřeva. Rozdělení na příčné a podélné řezání ocení především stolaři a dřevozpracující závody, které rozlišují směr řezu dřeva a potřebují získat čistý řez bez oštěpků a bez přehřívání kotouče.

Pro domácí podmínky vystačí kotouče na palivové dřevo, které mohou řezat dřevo příčně i podélně a disponují optimálními vlastnostmi obou druhů zmíněných kotoučů.

Pilové kotouče na dřevo se vyrábějí z uhlíkové nástrojové oceli, která je tepelně vytvrzená. Při výběru se orientujte také na maximálně povolené otáčky, které odpovídají obvodové rychlosti 60 m/s u menších tloušťky těla kotouč.

Naopak pro řezání kovového materiálu, jakými jsou trubky a profily slouží pilové kotouče na kov, které na rozdíl od kotoučů na dřevo disponují odlišnými vlastnostmi. Pilové kotouče na kov se vyrábí z vysoce legované rychlořezné oceli s příměsí wolframu, vanadu nebo molybdenu, čímž jsou kotouče velice odolné proti zlomení a únavě materiálu.

Pro snížení třecího tepla disponují kotouče na kov speciální povrchovou úpravou, spočívající v nanášení různých materiálů nebo povrchovou oxidací kysličníkem uhličitým. Tyto technologické postupy výrazně snižují tření kotouče, který se méně zahřívá. Vy tak můžete s vyššími řezacími otáčkami pracovat po delší dobu, aniž by to mělo negativní vliv na samotný kotouč.

 

Může vás zajímat

Vybíráme batoh do hor

Také jste se rozhodli, že si koupíte batoh do hor? K takovému rozhodnutí většinou dospějeme tehdy, …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..