Zdražování vodného a stočného je téměř každoročním koloritem a my jsme mnohdy nuceni šetřit, kde to jen lze a hlavně neplýtvat s vodou. V posledních letech se také u nás objevuje šetrný trend využívání dešťové vody, který v budoucnu bude zcela běžný.
Jímky na dešťovou vodu
Zatím je pro nás nejjednodušší sbírat dešťovou vodu a následně ji využít při zalévání zahrady nebo mytí auta. Využití dešťové vody je však daleko širší. Moderní ekologické domy využívají dešťovou vodu při splachování wc nebo na praní. Odborníci uvádí, že praní v dešťové vodě není nijak na škodu. Ovšem reálné posouzení nechám přímo na vás. Byli byste ochotni prát v dešťové vodě? Za sebe můžu říct, že na tento trend ještě nejsme zvyklí.
Naopak se mi velice líbí trend splachování toalety dešťovou vodou, díky kterému můžeme ušetřit až 50 % denní spotřeby vody.
Abyste mohli dále dešťovou vodu využívat je zapotřebí si obstarat sběrnou nádobu, v ideálním případě jímku na dešťovou vodu, ze které pak můžete vodu čerpat na splachování toalety nebo mytí auta.
Kvalitní jímky nalezneme na stránkách nemecke-jimky.cz. Tyto jímky jsou vyrobeny z kvalitního plastu, který je certifikován pro použití na pitnou vodu. Disponují silnostěnnou konstrukcí se žebrováním, která zvyšuje stabilitu nádrže. Snadno se instalují do země bez nutnosti betonáže a proti mrazu jsou izolované dvojitým víkem opatřeným praktickou dětskou pojistkou. Jímky na dešťovou vodu jsou k dodání ve velikostech od 2 000 – 10 000 litrů.
Jak velkou jímku zvolit?
Velikost jímky volíme podle velikosti plochy, ze které budeme dešťovou vodu sbírat. Většinou se jedná o střechy. Například ploše 20 – 25m2 odpovídá nádrž o velikosti 1 000 litrů.
Odpadní jímky
Řešíte-li naopak kam s odpadní vodou a nemáte přístup na napojení kanalizace? Pořiďte si žumpu, která je vyrobená obdobným způsobem, jako dříve popsané jímky na dešťovou vodu. Odpadní jímku nemusíte do země betonovat, stačí ji důkladně usadit do země. Je chráněna proti zamrznutí a je vyrobena z jednoho kusu, tudíž není lepená ani svařována. Tento výrobní postup vyloučí prasknutí v rizikových spojích, jakým právě lepené spoje můžou být.
Opět je nasnadě otázka jakou zvolit velikost odpadní jímky? Velikost se volí podle počtu obyvatel bydlící v domě. Průměrná spotřeba je okolo 80 – 150 litrů na osobu za den. Ve čtyřčlenné rodině to je za měsíc zhruba 10 000 litrů odpadní vody. Pamatujte také na omezující skutečnost, že žumpu, na rozdíl od septiku, je třeba vyvážet. Jinak odpad nezlikvidujete.
Kvalitní plastové německé jímky a žumpy.
Německá kvalita, záruka 25 let.