Ratanový zahradní nábytek je pohodlný, atraktivní a odolný vůči rozmarům počasí

Uvažujete o pořízení nového zahradního nábytku? Váháte, jaký materiál zvolit? Vysvětlíme, v čem vyniká ratanový zahradní nábytek, který vám vydrží dlouhá léta.

Zahradní ratanový nábytek, Foto: Marianne, Pexels.com

Kvalitní zahradní nábytek by měl splňovat čtyři základní parametry. Nenáročnou, nejlépe minimální údržbu. Komfortní pohodlí pro příjemně strávené chvíle odpočinku. Atraktivní design, který bude ladit s terasou i se zahradou. A především vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům – UV záření, déšť a vysoké teploty. Kombinace čtyř faktorů, která ne vždy je samozřejmostí.

Kvalitní materiály ovlivňují životnost, pohodlí i design

Hlavní roli v rámci kvality, odolnosti, pohodlí a údržby mají vždy zvolené materiály. Dřevěný zahradní nábytek je pěkný na pohled i příjemný na dotyk. Stinnou stránkou je nutná pravidelná údržba, především ochranné nátěry, které chrání dřevěné povrchy před slunečním zářením a pronikáním vody. A pokud nemáte nábytek z dřevěného masivu, životnost není příliš dlouhá.

Kovový zahradní nábytek vyniká vysokou pevností a odolností vůči povětrnostním vlivům, pokud má kvalitní povrchovou úpravu – pozinkování či komaxitové lakování. Jeho nevýhodou může být celkový chladný dojem a nižší komfort při dlouhodobém sezení.

Rohová sedací souprava z technoratanu – Liguria Garden, Foto: Gardenway.cz

Nábytek z technorattanu má unikátní vlastnosti

Velmi atraktivní alternativou k zahradnímu nábytky ze dřeva a kovu je zahradní nábytek z technoratanu. Technoratan je známá také jako umělý ratan nebo také jako eko-ratan. Jedná se syntetická polypropylenová vlákna s texturou ratanu, kterými se potahuje odolná kovová konstrukce. Z technoratanu se vyrábí zahradní křesla, židle, pohovky, stoly či boxy pro ukládání zahradních sedáků a polštářů.

Úplet z umělého ratanu může být plochý, půlkulatý či exkluzivní kulatý, který se nejvíce podobá přírodnímu ratanu. Na druhou stranu standardní plochý úplet je velmi příjemný na dotek. Dále se může lišit samotné provedení, kdy rozlišujeme hladký a kartáčovaný ratan, přičemž kartáčovaný ratan více evokuje dojem přírodního ratanu.

Zahradní nábytek z technoratanu – Bilbao Coffee, Foto: Gardenway.cz

Výhody zahradního nábytku z umělého ratanu

Výhodou zahradního nábytku z technoratanu je vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům a dlouhá životnost. Uvádí se, že venkovní nábytek z umělého ratanu vydrží 10 let a více. Nábytku, kromě odnímatelných sedacích polštářů, nevadí déšť, sníh, ani UV záření. Zahradní nábytek z umělého ratanu je příjemný na dotek a díky své pružnosti je velmi pohodlný. Zároveň není náročný na údržbu. Při ušpinění jej stačí otřít vlhkým hadrem. Navíc cena zahradního nábytku z technorattanu není nijak vysoká. Podívejte se sami na ratanový zahradní nábytek na gardenway.cz.

Set stolu s židlemi z technoratanu – Kordoba, Foto: Gardenway.cz

Může vás zajímat

Dětská hřiště krok za krokem: Dopřejte dětem vlastní zábavu

Veřejná hřiště nejsou špatná, protože se na nich setká více dětí, jestli ale chcete mít caparty pod dozorem a nechcete hlídat, co objeví v písku za předměty, postavte jim království her sami.