Praktická zahradní pergola

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

Zahradní pergoly stejně jako altány, o kterých jsme psali minulý týden, slouží především k odpočinku a pohodlnému posezení. Pergoly mohou také sloužit k oddělení části zahrady například od hospodářského prostoru nebo od sousedova pozemku.

 Máte plán, jak by vaše pergola měla vypadat? Díky stavebnicovému systému to nebude problém. Nabízí totiž nepřebernou paletu možností, jak si nechat zahradní pergolu postavit.

Pergoly se staví z volně stojících dřevěných sloupů (můžou být i ukotvené) které jsou nahoře propojeny dřevěnými příčkami.

Tyto lehké a vzdušné dřevěné stavby mimo jiné slouží jako ozdobný prvek pro růst popínavých rostlin. Pergoly jsou také vhodným architektonickým doplňkem k dalším zahradním stavbám, kterými jsou například zahradní altány nebo otevřené verandy.

Kde pergolu umístit?

Pergoly se nejčastěji budují k vnějším stěnám domů, na terasy nebo do rohových koutů. Nejen, že tyto krásné stavby jsou na pohled elegantní a vzdušné, zároveň také slouží k příjemnému posezení.

V takovém případě se konstrukce pergoly se kotví k opěrné stěně. Naproti tomu u samostojných pergol se pro pevné uchycení využívají kotvící trny nebo betonové patky.

S podlahou nebo bez?

Podlahu pergol je vhodné mít vydlážděnou, dřevěnou nebo aspoň zpevněnou upěchovaným štěrkem. Určitě nenechávejte v pergole hlíněnou podlahu, zejména, bude-li pergola sloužik k posezení.Po dešti by zůstal jen bahnitý podklad.

Zastřešení pergoly

Přejeme-li si mít nerušené posezení i za deště, není žádným problémem samotné zastřešení pergoly. Můžeme zvolit jak částečné nebo úplné zastřešení. Jako střešní materiál se používá polykarbonát, který může být jak v průhledném nebo tmavém provedení, dále se užívají materiály jako makrolon, ondex nebo přírodní rákos.

Popínavé rostliny

Pergolu pomohou také zastřešit popínavé rostliny, které zpříjemní celková pohled na samotnou zahradní stavbu. U nás se osvědčil břečťan, který bohužel roste pomaleji. Vhodnější rostlinou, kterou jsme později břečťan nahradily byl Pavinič trojlistý. Tato popínavá rostlina roste poměrně rychle a na podzim se vybarvuje do nádherných odstínů barev. Od zelené přes žlutou až do červena.

Klasikou mezi pergolovými rostlinami je vinná réva. Pohled na její dozrávající plody vždy potěší. Po estetické stránce krásně vyniknou kvetoucí popínové rostliny jako je Plamének, Trubač, Zimolez neboli kamčatská borůvka anebo popínavé růže či netradiční kiwi.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.

Jeden komentář

  1. Strašně ráda trávím čas na zahradě v pergole. Jen letos asi čeká přestavba nebo rekonstrukce. Nevím co vyjde výhodněji. Dneska je na výběr tolik inspirace na pergoly a jejich stavby. Dokonce jsem viděla pergoly z hliníku, taky zajímavé, vypadlo to celkem luxusně.