Podle čeho vybírat regály do skladu? Zaměřte se na tři kritéria

Regálový systém pro skladování zboží, zdroj: pixabay.com

Podnikání v oblasti prodeje a distribuce zboží, řemeslné výroby a v mnoha dalších oborech vyžaduje vlastní skladování zboží a materiálů. Poradíme, jak vybavit skladovací prostory a vysvětlíme, podle čeho vybírat regálové systémy.  

Nosnost regálového systému

Prvním krokem pro výběr regálového systému pro vybavení skladů je specifikace druhu zboží a materiálů, které si přejeme na skladové regály ukládat. Mohou to být jak drobnosti s hmotností několika dekagramů, tak produkty o váze desítek až stovek kilogramů.

V každém případě je nutné primárně se zaměřit na nosnost konkrétního regálu. Tu posuzujeme jak s ohledem na celkovou nosnost, tak i s ohledem na nosnost jednotlivých polic. Regálové systémy při jejich návrhu vždy dimenzujte na větší nosnost. Rezerva několik desítek kilogramů předejde přetěžování regálů, které může vést k nenávratnému poškození.

Velikost regálové police

S výběrem regálů souvisí také rozměry zboží, které na ně budete ukládat. Od toho se totiž odvíjí i rozměry konkrétních regálových pozic. A to jak s ohledem na délku, tak samozřejmě i na hloubku. Zde je třeba brát v potaz velikost zboží i dispoziční prostory skladu. Mezi jednotlivými regály je totiž nutné zachovat dostatečný prostor pro manipulaci se zbožím.

Dobrou volbou pro sklady s velkou obrátkou různorodého zboží, které v době koronavirové krize tržně posílily, jsou regály se snadnou změnou umístění polic. Jedná se o takzvané bezšroubové regály, které umožňují přidat i odebrat policové místo, stejně jako zvýšit či snížit výšku police.

Kvalita a životnost

Důležitou vlastností každého regálu je jeho kvalita. Ta souvisí s použitým materiálem i s povrchovou úpravou. Při výběru regálového systému dbejte na to, aby byla konstrukce celkově odolná a nehrozilo jeho poškození. Investice do bytelných a stabilních regálů se odmění dlouhou životností.

Životnost zkracuje jak přetěžování regálů, tak i vystavění povětrnostním vlivům a případná koroze. Korozi ale lze předcházet vhodnou povrchovou úpravou v podobě galvanického zinkování nebo práškového lakování. S povrchovou úpravou tak budete mít jistotu, že se z regálu brzy nestane šrot určený k upcyklaci.

Šetřit na regálových systémech se nevyplácí

Z pohledu dlouhé životnosti, vysoké nosnosti a minimální údržby jsou nejvhodnější kovové regály. Při jejich výběru není vhodné orientovat se primárně podle ceny. Podezřele nízká cena je spojena hlavně s nízkou kvalitou použitých materiálů.

Ve výběru proto zohledněte šířku produktové nabídky konkrétní společnosti, variabilitu nabízených řešení a také reference v podobě realizovaných zakázek.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.

Jeden komentář

  1. Nám se do skladu celkem vyplatily posuvné regály http://www.beg-regaly.cz/cs/sortiment/mobilni-regaly/. Máme naskladováno mnoho drobnějších předmětů. Ale je potřeba to celé rozmyslet. Správná volba regálů je úplný základ.