Podle čeho vybírat regály do skladu? Zaměřte se na tři kritéria

Regálový systém pro skladování zboží, zdroj: pixabay.com

Podnikání v oblasti prodeje a distribuce zboží, řemeslné výroby a v mnoha dalších oborech vyžaduje vlastní skladování zboží a materiálů. Poradíme, jak vybavit skladovací prostory a vysvětlíme, podle čeho vybírat regálové systémy.  

Nosnost regálového systému

Prvním krokem pro výběr regálového systému pro vybavení skladů je specifikace druhu zboží a materiálů, které si přejeme na skladové regály ukládat. Mohou to být jak drobnosti s hmotností několika dekagramů, tak produkty o váze desítek až stovek kilogramů.

V každém případě je nutné primárně se zaměřit na nosnost konkrétního regálu. Tu posuzujeme jak s ohledem na celkovou nosnost, tak i s ohledem na nosnost jednotlivých polic. Regálové systémy při jejich návrhu vždy dimenzujte na větší nosnost. Rezerva několik desítek kilogramů předejde přetěžování regálů, které může vést k nenávratnému poškození.

Velikost regálové police

S výběrem regálů souvisí také rozměry zboží, které na ně budete ukládat. Od toho se totiž odvíjí i rozměry konkrétních regálových pozic. A to jak s ohledem na délku, tak samozřejmě i na hloubku. Zde je třeba brát v potaz velikost zboží i dispoziční prostory skladu. Mezi jednotlivými regály je totiž nutné zachovat dostatečný prostor pro manipulaci se zbožím.

Dobrou volbou pro sklady s velkou obrátkou různorodého zboží, které v době koronavirové krize tržně posílily, jsou regály se snadnou změnou umístění polic. Jedná se o takzvané bezšroubové regály, které umožňují přidat i odebrat policové místo, stejně jako zvýšit či snížit výšku police.

Kvalita a životnost

Důležitou vlastností každého regálu je jeho kvalita. Ta souvisí s použitým materiálem i s povrchovou úpravou. Při výběru regálového systému dbejte na to, aby byla konstrukce celkově odolná a nehrozilo jeho poškození. Investice do bytelných a stabilních regálů se odmění dlouhou životností.

Životnost zkracuje jak přetěžování regálů, tak i vystavění povětrnostním vlivům a případná koroze. Korozi ale lze předcházet vhodnou povrchovou úpravou v podobě galvanického zinkování nebo práškového lakování. S povrchovou úpravou tak budete mít jistotu, že se z regálu brzy nestane šrot určený k upcyklaci.

Šetřit na regálových systémech se nevyplácí

Z pohledu dlouhé životnosti, vysoké nosnosti a minimální údržby jsou nejvhodnější kovové regály. Při jejich výběru není vhodné orientovat se primárně podle ceny. Podezřele nízká cena je spojena hlavně s nízkou kvalitou použitých materiálů.

Ve výběru proto zohledněte šířku produktové nabídky konkrétní společnosti, variabilitu nabízených řešení a také reference v podobě realizovaných zakázek.

Může vás zajímat

Jak navrhovat pohlednice online?

Slavíte výročí založení vaší firmy, otevíráte novou pobočku, rádi byste svým zákazníkům poděkovali? Vytvořte pro svou firmu originální tematické pohlednice.

Jeden komentář

  1. Nám se do skladu celkem vyplatily posuvné regály http://www.beg-regaly.cz/cs/sortiment/mobilni-regaly/. Máme naskladováno mnoho drobnějších předmětů. Ale je potřeba to celé rozmyslet. Správná volba regálů je úplný základ.