Rychlé recepty

Ochrana materiálů za pomoci nanotechnologie

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Co byste řekli na to, že lze zvýšit ochranu vašeho oblečení, obuvi a jiného textilu před znečištěním prachem, skvrn od vína či bláta? A ke všemu, že vaše oblečení půjde lépe vyčistit. Toto se netýká jen textilu, ale také dalších materiálů jako je kámen, beton, dřevo, plasty a další materiály.

Ochrana materiálu před znečištěním je jen jedním a nejmenším druhem využití nejmodernější technologie zvané nanotechnologie. Nanotechnologie je založená na zkoumání věcí na jejich atomární úrovni, respektive ve velikosti nanometrů. Pro lepší představu má 1 cm 10 000 000 nanometrů (nm). Nebo taky jeden novinový list má tloušťku přibližně 100 000 nanometrů.

Poznatky z tohoto vědního oboru jsou aplikovány v chemii, biologii, fyzice, nauce o materiálech. Prakticky se nanotechnologický výzkum promítá do zdravotnictví, elektroprůmyslu nebo vývoje nových materiálů.

My se zaměříme na již dostupné výrobky, kde se nanotechnologie uplatňuje v praxi. A tím je právě, na začátku zmíněná ochrana materiálů před znečištěním. Jedním z prvních patentů s využitím nanotechnologie, které byly uvedeny na trh, jsou hydrofobní přípravky na bázi „tekutého skla“.

Nebojte se, s klasickým sklem to souvisí jen zprostředkovaně. Tyto nanopřípravky obsahují částice oxidu křemičitého, čímž na povrchu materiálu vyplní mikroskopické póry a vytvoří tak nepatrný film, který výborně odpuzuje vodu, nepřichytávají se na něj prachové částice a navíc je odolný proti bakteriím, které se na tomto povrchu jen velmi těžce množí. Takto ošetřený povrch je stále perfektně prodyšný, ale má daleko lepší vlastnosti.

Hydrofobní přípravky pro lepší odvod vody

Nanopřípravky pro ochranu materiálů naleznou širokou uplatnění. A nemusí to být jen textil. Používají se například pro zlepšení vlastností čelních skel aut. Přípravkům na ošetření skla se někdy přezdívá jako neviditelné stěrače. Ošetřené sklo má hydrofobní vlastnosti, tudíž odpuzuje vodu více než za běžné sklo. Díky tomu se zvýší účinnost stěračů a řidič bude mít výborný výhled i v hustém dešti. Ve vyšších rychlostech nápor vzduchu snado odfoukne kapky z čelního skla.

Ochrana laku

Na stejné bázi lze nanopřípravky využít také pro ochranu laku auta, před vlivy počasí, posypovou solí, hmyzem a jinými nečistotami. Ochrana laku auta zajistí snadné čištění a rychle obnovitelný lesk. Podobně lze ošetřit i hliníková kola, na které se jen obtížně přichytí prach z brzdových destiček a další nečistoty, které velmi snadno smyjete vodou.

Může vás zajímat

Krůta u společného stolu

Přelom loňského a letošního roku je vyvrcholením mnoha příležitostí a důvodů k přípravě vynikajících rafinovaných pokrmů. Kulinářství je velmi kreativní sféra, ve které můžeme dát volnou ruku své představivosti a fantazii. Členové domácnosti a hosté určitě ocení to, že spojíme kreativitu v kuchyni s chutnými a vysoce kvalitními výrobky, například s krůtou.