Obec Bělá je místem relaxace a odpočinku

Hlučínsko leží na severním okraji Moravskoslezského kraje. Jedná se o atraktivní turistický region, který má kromě přátelského ducha místních obyvatel návštěvníkům mnoho co nabídnout. Malebné vesnice s pěkně udržovanými domy a zahrádkami jsou vždy něčím typické. Ať už to je kostel, kaple, nějaká kulturní tradice či přírodní památka, osobnost, která se zde narodila nebo žije. Srdečně Vás zvu do harmonické krajiny plné lesů, kde se rozprostírá malá obec s názvem Bělá.

Nachází se asi 25 km od Opavy a 30 km od Ostravy. Je to vlastně vesnička, protože má pouze okolo 700 obyvatel a rozlohu 284 ha. Je tady kostel sv. Jana Křtitele z roku 1934 s uměle vytvořenou malou Lurdskou jeskyňkou a sochou Panny Marie Lurdské.

Ale mé kroky míří dál, ke dvěma léčebným bazénkům založených na Priessnitzově metodě. Nacházejí se v krásné přírodě a od roku 2004 je tím obec velmi známá. Ten většíje určen pro venkovní koupel dolních končetin. Pravidelnou denní čapí chůzí v bazénku s přírodní protékající velmi chladnou vodou, která má teplotu 8 °C až 15 ° C, přispějete ke zlepšení prokrvení dolních končetin, zlepšení srdeční funkce a průchodnosti cév, odolnosti proti infekcím a psychickým nebo fyzickým stresům. U bazénu se nachází chodníček s bílými oválnými kameny. Jeho účelem je chůze na boso, která aktivuje akupunkturní body na chodidlech.

 

Menší bazének se stejně „teplou“ vodou slouží k ponoření horních končetin. Pravidelné koupele se Vám odvděčí vymizením nespavosti a migrén. Zklidní rychlou frekvenci srdečního tepu u potíží se srdcem, zlepší dýchání a napomůže při poruchách štítné žlázy.

Pár kroků směrem do mírného svahu se nachází les Pavlačka, z něhož na povrch vyvěrá pramen lesní vody s názvem Židlo. Nejenže nás příjemně osvěží, ale pyšní se svými léčivými schopnostmi s bohatou historií. Jeho kvalitu potvrdili i lékaři Priessnitzových lázní.

V roce 2008 byl v těsné blízkosti bazénků vybudován Křesťanský labyrint sloužící pro věřící nebo turisty k zastavení, odpočinku a relaxaci. Stavba byla inspirována francouzským labyrintem v Chartres. Na začátku cesty labyrintem můžeme číst na kameni motto: „Vydej se na cestu labyrintem, abys potkal Boha ve svém srdci“. Průměr labyrintu, který je postaven ze staletých cihel „klingerek“ pocházejících z Rothschildových staveb, je 26 metrů a délka cestiček 576 metrů.

Labyrint je nejstarší symbol lidstva a zažívá několik let renesanci. Malují se, staví a používají. Objevíme je v polích, parcích, zahradách, loukách, kostelích a katedrálách. Je to místo tiché meditace, symbol proměny a místo léčení.

„Manželská dvojice zde může projít v den své zlaté svatby plná díků za společnou cestu. Studentovi pomáhá chůze labyrintem lépe se soustředit na zkoušku, nemocným pomáhá připravit se duševně na operaci, uklidňuje nervy.

 Labyrint pomáhá soustředit myšlenky, uklidňuje dech, vede k vnitřnímu míru.

Labyrint má mnoho tváří. Láká děti k nezávazné a radostné hře, láká cestující, turisty, moderní poutníky. Magicky přitahuje a každý, kdo ho vidí, neodolá pokušení se jím projít. Dospělí jsou často v labyrintu vážní. Děti naopak běží do středu a ven, jak nejrychleji mohou a zažívají u toho spoustu legrace“. Tolik krátká citace z textů vyvěšených na nástěnce u labyrintu.

Toto úžasné místo relaxace těla  –  léčivý pramen Židlo, Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin včetně Křesťanského labyrintu jsou zdarma.

Ještě vesnici neopouštím. Asi 1 km za obcí je pstruží farma, která je lákadlem nejen pro turisty, ale i pro cyklisty, neboť obec Bělá je napojena na značné množství cyklostezek. Při vstupu do areálu můžeme obdivovat starou myslivnu rodiny Rothschildů, která umělý chov pstruhů zavedla. V příjemném prostředí si pochutnáte na přírodně upraveném pstruhu na másle, anebo si jej můžete ulovit sami na zapůjčený prut. Provoz probíhá od 1. května do konce září každou sobotu a neděli a každý státní svátek. Vstup je rovněž zdarma.

[album: http://www.i-senior.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/Bela/]

Odzkoušeno.cz

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?