Noční pozorování zvířat s noktovizory

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Pozorování zvěře v jejím přirozeném teritoriu se stává čím dál oblíbenější. Nemusíte být přímo lovec, abyste se vypravili do lesa nebo na polní remízky za sledováním divoké zvěře.

Čím dál více přibývá tzv. fotolovců, kteří zvířata „loví“ prostřednictvím objektivu a fotoaparátu. Stejně tak je spoustu nadšenců, kteří se vydávají na noční výlety s cílem pozorovat zvířata v době, kdy jsou nejaktivnější.

Monokulární noční vidění Yukon Excelon 4x50, zdroj: www.dalekohlady-puskohlady.sk
Monokulární noční vidění Yukon Excelon 4×50, zdroj: www.dalekohlady-puskohlady.sk

Aby brouzdání nočním lesem bylo snazší, v orientaci vám pomůže noční vidění. Díky nočnímu vidění dohlédnete na vzdálenost 600 i více metrů. Noční vidění je proto v oblibě nejen u myslivců, ochránců přírody a rybářů, ale také u turistů, kteří pořádají noční horské výšlapy a turistické pochody za pozorováním východu slunce v atraktivních lokalitách. Vedle toho je noční vidění nepostradatelnou součástí airsoftových týmů a milovníků vojenství.

 

Princip fungování

Snadné pozorování v noci umožňuje noční vidění na principu znásobení zbytkového světla, které poskytují hvězdy nebo měsíc. Navíc i v úplné tmě, například ve sklepích nebo jeskyních bez zdrojů světla lze pozorovat okolí díky infračervenému světlu.

Výběr nočního vidění

Většina noktovizorů je zpravidla doplněna o zvětšovací optiku a plní tak funkci nočního dalekohledu. Při výběru si předem ujasněte, zda si přejete monobikulární či binokulární optiku.

Noční vidění Pulsar Edge GS 3,5x50, zdroj: www.dalekohlady-puskohlady.sk
Bikulární noční vidění Pulsar Edge GS 3,5×50, zdroj: www.dalekohlady-puskohlady.sk

Výhodou monobikulární optiky je nižší pořizovací cena a nižší hmotnost, která je však vyvážená nižším pozorovacím komfortem, jelikož pozorovatel může sledovat okolí pouze jedním okem.

Naproti tomu binokulární noktovizory poskytují vyšší pozorovací komfort přirozeným díváním obou očí. Zároveň také disponují širším pozorovacím úhlem. Binokulární noční vidění má mírně větší hmotnost a jeho cena je oproti monobikulární optice mírně vyšší.

Ať si již vyberete jakoukoliv verzi nočního vidění, vaše noční procházky budou o poznání záživnější. Odkryje se vám tajemství nočního života zvířat a vám nebude nic bránit ve stopování a nerušeném pozorování.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?