Má váš pejsek vyváženou stravu?

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Dnes a denně slýcháváme, jak byly v potravinách objeveny škodlivé látky nebo suroviny, které nejsou uvedené ve složení. Stejně jako se my zajímáme o složení potravin, které konzumujeme, tak bychom měli také dohlížet na správnou skladbu stravy našich čtyřnohých mazlíčků.

Vybrat krmivo pro naše pejsky není jednoduchým úkolem. Rozdílnou skladbu živin potřebují pracovní plemena, jako například psi hlídající stádo ovcí, kteří potřebují zvýšený příjem bílkovin a vitamínů v porovnání s plemeny, které máme jako domácí mazlíky. Ti pro změnu potřebují méně tuků, aby nebyly obézní.

Nováčci v oboru chovatelství si často myslí, že to nejdražší krmivo, které známe z reklam, musí být tím nejlepším. Jedná se však o omyl. Jelikož nejlepší krmivo nemusí být vůbec nejdražší a také nejznámější.

Jak sestavit psí jídelníček?

Základem psího jídelníčku jsou kvalitní granule. Při nákupu si pozorně přečtěte jejich složení, které by nemělo obsahovat větší množství kukuřičné nebo žitné náhražky, které místo výživové složky jen dohání objem krmiva. Granule pro psy musí být bohaté na živiny, vitamíny a vlákninu. Důležitý je obsah proteinů, kterého by mělo v granulích být okolo 30 %.

Současná granulovaná krmiva jsou vhodná pro všechny věkové kategorie psů. Pohodlně s nimi lze krmit i štěňata, která už od mala získají na granule návyk, a nestane se, že by je v dospělosti odmítala. Při výběru granulí pamatujte na to, že každá značka i druh krmiva mají odlišné výživové složení, které se promítá do vývoje psa.

Změnou krmiva se může stát, že pejsek bude mít méně živin a bude tak více unavený, nebo právě naopak s větším množstvím tuků nám začne přibírat na váze.

Aby strava nebyla stereotypní

Pravidelnou stravu zpestřete nejlépe jednou týdně masovou konzervou. Vašemu pejskovi osvěžíte stravu, za kterou vám bude vděčný. Konzervy pro psy slouží jako doplněk stravy, tak jako hlavní jídlo a jsou vhodné i pro psy s potravinovou alergií.

Pamlsky za odměnu

Cvičíte-li pejska poslušnosti, nevystačí si s pouhým pohlazením. Aby jeho motivace byla větší, jako odměnu použijte pamlsky pro psy v podobě různých kapsiček, žvýkacích kostiček z buvolích kůží nebo dentálních tyčinek.

S vyváženou stravou budete mít zdravého a spokojeného pejska, který vám svou radost oplatí láskou a přítulností.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?