Kaligrafie si nachází cestu i do dnešní technické doby

Kaligrafie, zdroj: pixabay.com

Kaligrafie byla před vynálezem knihtisku nejrozšířenějším způsobem vyjádření. Profesionální písaři uměli zaznamenat důležitá sdělení panovníků, ovšem kaligrafové pozvedli pouhé psaní na uměleckou tvorbu. Kaligrafie není pouhým krasopisem, jedná se o nápadité ztvárnění textu, nápisu, popisky, jež je mnohdy ovlivněno náladou a momentální fantazií jednotlivého tvůrce.

I v dnešní technické době, kdy psát kolikrát neumějí ani školáci, se zdá být ruční psaní na ústupu. Opak je pravdou. Krasopis i moderní kaligrafie mají své čestné místo v kancelářích, grafických studiích i při běžné domácí práci. Nakreslete si vlastní navštívenku, nápis na brance u domu či jmenovku na schránce s pomocí kaligrafie, uvidíte, že budete mít úspěch.

Umění kaligrafie se lze jednoduše naučit

Zaujalo vás téma kaligrafie, ale nevíte, jak na to? Můžete se přihlásit do kurzu, kde se krasopis s uměleckým podtextem vyučuje, následně si pořídit speciální potřeby – psací pera i diáře a trénovat si možnosti výtvarného psaní. Různé techniky na pomezí písma a ilustrace se vyučují v mnoha městech České republiky. Během pár lekcí už budete vědět, jak se dají vyrobit pozvánky, nápisy a loga s vyjádřenými emocemi. Většinou se vyučuje anatomie písmenek, pak slova a následně věty. Důležitými pomůckami pro krasopis jsou například zkosený hrot, brush, pero a tuš.

Takzvané brush peny jsou psací potřeby s flexibilním hrotem. Dále jsou užitečné akvarelové fixy nebo profesionální štětce s velkým štětkovým hrotem. Díky těmto různě nastavitelným hrotům lze snadno, pouze změnou přítlaku, vykreslovat silné i tenké čáry – a tak vznikají jedinečné, dokonalé texty. Kdybyste nevěděli, jak vytvořit ozdobné texty, vězte, že existuje takzvaná falešná kaligrafie, kdy se namísto silné čáry nakreslí obrys, jenž se pak vyplní barvou.

Pomůcky na kaligrafii, zdroj: www.sbohemnudo.cz

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.