Jaké druhy akvárii existují? Podle čeho vybírat?

Většina z nás zná pouze dva druhy akvárií – akvárium sladkovodní a akvárium mořské. Víte však, že si můžete pořídit i akvárium rostlinné, brakické nebo holandské?

Jaké druhy akvárií rozlišujeme?

Podle druhu vody v akváriu rozlišujeme akvária na

 • sladkovodní,
 • mořská,
 • brakická (poloslaná).

Podle teploty vody v akváriu dělíme akvária

 • studenovodní,
 • tropická.

Podle skladby chovaných živočichů na akvária

 • druhová,
 • biotopní,
 • společenská (obsahující víc druhů organismů).

Akvária bez živočichů mohou být

 • rostlinná,
 • akvaterária,
 • paludária.

Sladkovodní akvárium

Sladkovodní akvárium je nejrozšířenějším typem akvárií v naší republice. Pokud jste se rozhodli pořídit si nádrž se sladkou vodou, máte skutečně široký výběr z druhů ryb, rostlin a dekorací. Tato akvária jsou vhodná i pro začínající akvaristy a investice do nich nemusí být tolik vysoká, jako například u mořských akvárií.

Sladkovodní akvárium, zdroj: pixabay.com

Mořské akvárium

Mořská akvária jsou exotická a zajímavá. Jejich atraktivnost je však vykoupena vyšší cenou a větší náročností údržby. Většina mořských akvárií obsahuje korálový útes, který je náročný kvůli horší adaptabilitě korálů. Náročnější je i zajištění optimálních podmínek pro mořské živočichy, výsledek však stojí za to.

Mořské akvárium, zdroj: pixabay.com

Brakické akvárium

Brakické akvárium je méně rozšířeným typem akvárií. Tato nádrž obsahuje poloslanou vodu, tvořící přechod mezi sladkovodním a mořským akváriem. Brakické akvárium napodobuje biotop lagun, ústí větších řek nebo pobřežních oblastí.

Biotopní akvárium

Cílem biototopních akvárií je docílit co nejpřesnější podoby některého z biotopů, ze kterého pochází společenství chovaných ryb a pěstovaných rostlin. Ať už se jedná o biotop tropické části Asie nebo povodí Amazonky.

Druhové akvárium

Druhové akvárium je akvárium, ve kterém je společenství pouze stejného druhu ryb. Nejedná se o napodobeninu žádného biotopu a mohou zde spolu žít ryby i rostliny, které by se v přírodě spolu nepotkaly.

Rostlinné akvárium

V rostlinných akváriích se akvaristé snaží vytvořit pomocí rostlin a přírodních dekorací umělecké dílo. Mohou zde být přítomné i ryby, ale pouze v malém množství jako doplněk.

Speciálním druhem rostlinných akvárií jsou holandská akvária. Hlavním znakem těchto akvárií je také velké množství rostlin. Ryby, které se v holandských akváriích mohou chovat, jsou však přesně specifikovány pravidly.

Rostlinné akvárium, zdroj: rostlinna-akvaria.cz

Akvaterárium

Akvaterárium je napůl akvárium a napůl terárium. Jsou to například akvária pro vodní želvy, kde jsou přibližně 3/4 vody a 1/4 souše.

Paludarium

Paludárium je rostlinné terárium kombinované s vodou. Akvárium je osazeno suchozemskými nebo bahenními rostlinami, které se svažují do uměle zabudovaného jezírka. Paludarium bývá osídlené obojživelníky.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?