Jaké druhy akvárii existují? Podle čeho vybírat?

Většina z nás zná pouze dva druhy akvárií – akvárium sladkovodní a akvárium mořské. Víte však, že si můžete pořídit i akvárium rostlinné, brakické nebo holandské?

Jaké druhy akvárií rozlišujeme?

Podle druhu vody v akváriu rozlišujeme akvária na

 • sladkovodní,
 • mořská,
 • brakická (poloslaná).

Podle teploty vody v akváriu dělíme akvária

 • studenovodní,
 • tropická.

Podle skladby chovaných živočichů na akvária

 • druhová,
 • biotopní,
 • společenská (obsahující víc druhů organismů).

Akvária bez živočichů mohou být

 • rostlinná,
 • akvaterária,
 • paludária.

Sladkovodní akvárium

Sladkovodní akvárium je nejrozšířenějším typem akvárií v naší republice. Pokud jste se rozhodli pořídit si nádrž se sladkou vodou, máte skutečně široký výběr z druhů ryb, rostlin a dekorací. Tato akvária jsou vhodná i pro začínající akvaristy a investice do nich nemusí být tolik vysoká, jako například u mořských akvárií.

Sladkovodní akvárium, zdroj: pixabay.com

Mořské akvárium

Mořská akvária jsou exotická a zajímavá. Jejich atraktivnost je však vykoupena vyšší cenou a větší náročností údržby. Většina mořských akvárií obsahuje korálový útes, který je náročný kvůli horší adaptabilitě korálů. Náročnější je i zajištění optimálních podmínek pro mořské živočichy, výsledek však stojí za to.

Mořské akvárium, zdroj: pixabay.com

Brakické akvárium

Brakické akvárium je méně rozšířeným typem akvárií. Tato nádrž obsahuje poloslanou vodu, tvořící přechod mezi sladkovodním a mořským akváriem. Brakické akvárium napodobuje biotop lagun, ústí větších řek nebo pobřežních oblastí.

Biotopní akvárium

Cílem biototopních akvárií je docílit co nejpřesnější podoby některého z biotopů, ze kterého pochází společenství chovaných ryb a pěstovaných rostlin. Ať už se jedná o biotop tropické části Asie nebo povodí Amazonky.

Druhové akvárium

Druhové akvárium je akvárium, ve kterém je společenství pouze stejného druhu ryb. Nejedná se o napodobeninu žádného biotopu a mohou zde spolu žít ryby i rostliny, které by se v přírodě spolu nepotkaly.

Rostlinné akvárium

V rostlinných akváriích se akvaristé snaží vytvořit pomocí rostlin a přírodních dekorací umělecké dílo. Mohou zde být přítomné i ryby, ale pouze v malém množství jako doplněk.

Speciálním druhem rostlinných akvárií jsou holandská akvária. Hlavním znakem těchto akvárií je také velké množství rostlin. Ryby, které se v holandských akváriích mohou chovat, jsou však přesně specifikovány pravidly.

Rostlinné akvárium, zdroj: rostlinna-akvaria.cz

Akvaterárium

Akvaterárium je napůl akvárium a napůl terárium. Jsou to například akvária pro vodní želvy, kde jsou přibližně 3/4 vody a 1/4 souše.

Paludarium

Paludárium je rostlinné terárium kombinované s vodou. Akvárium je osazeno suchozemskými nebo bahenními rostlinami, které se svažují do uměle zabudovaného jezírka. Paludarium bývá osídlené obojživelníky.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.