Jak ekologicky zlikvidovat zbytky barev?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Po malování nebo třeba renovaci starého nábytku obvykle zůstanou nejen obaly, ale také samotná barva. Málokdy se nám podaří odhadnout přesné množství, které spotřebujeme. A laici si často nevědí rady, jak mohou se zbylými barvami naložit. Nejlepším řešením je samozřejmě barvu zužitkovat. Zkuste ji nabídnout kamarádům nebo sousedovi, kterému by se mohla zrovna hodit. Pokud využití pro barvu nenajdete, při správném postupu ji můžete uschovat.

Prázdné obaly od ekologických barev můžete dát do běžného tříděného odpadu a o případné zbytky barvy se postarají ve sběrných dvorech.

Ekologické nakládání s odpady je jedna z nejdůležitějších zodpovědností každého z nás. Víme, kam třídit papír, plasty nebo sklo. Ale někdy se setkáme s materiálem, s kterým si opravdu nevíme rady a bojíme se, že špatným zacházením uškodíme životnímu prostředí. Mezi ty patří právě zbytky barev a nátěrů po malování a natírání.

 Jak s barvami naložit?

Sdílejte

 Pokud vám zbyde barva, nejlepší varianta je, pokud ji využije někdo z vašich známých nebo třeba sousedů. Zeptejte se svého okolí, jestli se jim barva nehodí. Zužitkování barvy okamžitě bez delšího skladování je největší jistota pro uchování jejích kvalit. Někdo třeba potřebuje jen malé množství barvy a odkládá proto natírání. Domluvte se a z natírání si třeba udělejte společnou zábavu. Nebo zbytek barvy darujte sousedovi a podpořte tak sousedské vztahy.

Uschovejte

Víte, že by se barva mohla hodit za pár měsíců? Jednoduše ji uložte do sklepa nebo komory. Po správném postupu barva vydrží i delší dobu a až budete potřebovat, sáhnete do vlastních zásob.

Jak barvu uschovat na později, aby neztratila na kvalitě?

 Pokud vám zbyde dostatek neředěné barvy, pro kterou v tuto chvíli nenajdete využití, při dodržení pár zásad vydrží až několik měsíců. Důležité je, aby se podařilo důkladně dovřít víko obalu a abyste do barvy nezanesli nečistoty. Pozor si dejte na zaschlé částečky barvy například z víčka. V barvě se nerozpustí a při dalším nátěru budou
na povrchu viditelné. Nejdéle barva vydrží na suchém místě, kde teplota neklesne pod 5 °C a nepřesáhne 35 °C.

Odevzdejte do sběrného dvora

 Ačkoliv jsou barvy Balakryl ekologické, vždy je nejlepší postup vyhledat nejbližší sběrný dvůr. „Značka Balakryl myslí na životní prostředí i zdraví svých zákazníků. Pod naší značkou najdete výhradně vodou ředitelné barvy bez jakýchkoliv těžkých kovů nebo dalších nebezpečných látek. V duchu ekologie a zodpovědného přístupu k nakládání s odpady přesto doporučujeme likvidaci veškerých zbylých barev prostřednictvím sběrných dvorů. Přispíváme do fondu na jejich provoz a na zpětný odběr odpadů, čímž podporujeme šetrnost k přírodě. Jsme rádi, když nám s tímto přístupem pomáhají také zákazníci,“ říká Martina Macková, Marketing Manager značky Balakryl.

Vyhoďte do koše

Barvy Balakryl mají oproti většině jiných značek nátěrových hmot na trhu výjimečné postavení díky své ekologičnosti. Nejsou škodlivé životnímu prostředí a vyhozením obalů bez zbytků barev do tříděného odpadu proto neohrozíte přírodu. Možnost využít běžný odpad může být zmíněna pouze u těchto nezávadných výrobků. Nejedná se však o nejzodpovědnější přístup, který můžete zvolit. Pro dosažení maximální šetrnosti k prostředí doporučuje značka Balakryl předání odpadu po malování a natírání k likvidaci právě do rukou odborníků ve sběrných dvorech.

Může vás zajímat

Proč si vybrat interiérové dveře a plovoucí podlahy od firmy Dřevoškrt?

Stavba domu, stejně jako zařízení interiéru je časově i finančně náročná záležitost. Pokud chcete zařídit co nejlepší bydlení, oslovte odborníky od Dřevoškrt.