Co obnáší a kolik stojí vyřízení zbrojního průkazu?

Revolver, zdroj: pixabay.com

Láká vás kondiční střelba? Potřebujete ochránit sebe a svůj majetek? Přejete si vlastnit střelnou zbraň? Pak se neobejdete bez zbrojního průkazu. Vysvětlíme, co obnáší vyřízení zbrojního průkazu, a kolik zbrojní průkaz stojí.

Nakládání se střelnými zbraněmi v České republice vymezuje zákon č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu.

Zákon dělí střelné zbraně do čtyř kategorií:

  • Kategorie A – zakázané zbraně (např. vojenské a automatické zbraně).
  • Kategorie B –  zbraně podléhající povolení (např. krátké samonabíjecí zbraně, dlouhé zbraně).
  • Kategorie C –  zbraně podléhající ohlášení (např. specifické jednoranné a opakovací zbraně).
  • Kategorie D –  ostatní zbraně (zbraně nepodléhající registraci).

Vlastnictví a držení zbraně, stejně jako střeliva je podmíněno zbrojním průkazem. Zbrojní průkaz obsahuje pět skupin, které vymezují účel vlastnictví zbraně. Zákon rozlišuje tyto skupiny zbrojního průkazu:

  • Skupina A – k sběratelským účelům.
  • Skupina B – k sportovním účelům.
  • Skupina C – k loveckým účelům.
  • Skupina D – k výkonu zaměstnání nebo povolání.
  • Skupina E – k ochraně života, zdraví nebo majetku.

Jak získat zbrojní průkaz?

Vydání zbrojního průkazu je podmíněno zdravotní a odbornou způsobilostí.

Uchazeče o zbrojní průkaz čeká lékařská prohlídka u svého praktického lékaře, v případě žádosti o vydání zbrojního průkazu skupiny D u zaměstnaneckého lékaře. Přihláška s doloženou zdravotní způsobilostí se odevzdává na příslušném útvaru Policie ČR. Poté je uchazeč vyzván k vykonání odborné zkoušky, která se skládá z teoretické a praktické části.

Před samotnou zkouškou je pro všechny zájemce vhodné absolvování střeleckého kurzu, který je sice nepovinný, ale seznámí uchazeče s držením zbraně a její manipulací, se střelbou a s dalšími aspekty.

Jak dlouho trvá vyřízení?

Po úspěšném složení odborné zkoušky si uchazeč může zažádat o vydání zbrojního průkazu. Správní orgán vydá zbrojní průkaz do 30 dnů. Doba jeho platnosti, pokud není omezena zdravotní způsobilostí, je standardně 10 let.

Kolik stojí zbrojní průkaz?

Získání zbrojního průkazu obnáší řadu poplatků, jejichž celková suma přesáhne přibližně dva tisíce korun. Pro představu, podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilostí stojí 100 Kč, samotná zkouška stojí 600 Kč a vydání zbrojního průkazu 700 Kč pro každou skupinu. K tomu počítejte poplatky za zdravotní prohlídku, které se pohybují od 300 Kč až do 1 000 Kč, náklady za střelecký kurz v rozmezí od 500 Kč až do 2 000 Kč.

Závěrem pamatujte, že vlastnictví zbraně s sebou nese také zodpovědnost a povinnosti.

Může vás zajímat

Cyklisté zbystřete! Sezóna totiž klepe na dveře

S příchodem prvních jarních paprsků začíná veselé období pro všechny vyznavače cyklistiky. Zároveň přichází vhodný čas na koupi kola. Jak si jej vybrat?