Cena zlata překonala historické maximum. Je vhodný čas na držení, nebo prodej zlata?

Zlaté slitky, zdroj: pixabay.com

Cena zlata v posledních dnech přepisuje historii. Vůbec poprvé totiž dosáhla 1 944,71 dolarů za troyskou unci, což odpovídá ceně 43 600 Kč za 31,1 g zlata. Jeden gram zlata má nyní hodnotu 1 400 Kč. Nastává ideální čas na prodej zlata? Zkušení investoři vědí, že prodej nemusí být na místě. Investice do zlata totiž chrání úspory proti znehodnocení. Vysvětlíme, co stojí za růstem hodnoty zlatého kovu a kolik úspor by jednotlivec měl mít ve zlatě uloženo.

Pokud jste v minulosti investovali do zlata, můžete se nyní radovat. Pouze za letošní půlrok totiž cena zlata vzrostla o 27 %. A nyní jeho hodnota překonává devítileté maximum. V roce 2011 totiž stála troyská unce zlata 1 921 dolarů. Mnohem lepší srovnání ale nabízí desetiletá výnosnost. V roce 2010 stála zlatá cihla s hmotností 1 kg přibližně 780 000 Kč. Při současných cenách byste za kilogramový zlatý slitek dostali 1,5 milionu korun.

Co stojí za růstem ceny zlata?

Za současný růst hodnoty zlata na rekordní pozice může kombinace několika faktorů. Jsou jimi zásahy centrálních národních bank na podporu ekonomik, čímž může dojít k snížení kupní síly peněz a růstu cenové hladiny. Dalším faktorem je nervozita investorů v době koronavirové krize a strach z příchodu druhé vlny nákazy. Investoři proto stahují finance z rizikových investic a ukládají je do zlata, jakožto bezpečného finančního přístavu a dlouhodobého uchovatele hodnoty. Situaci nepřispívá ani eskalující napětí mezi Čínou a USA. Všechny tyto faktory zvyšují poptávku po zlatě. A právě vyšší poptávka se logicky odráží v růstu ceny.

Je vhodná doba na nákup nebo na prodej zlata?

Rekordní hodnota žlutého kovu přímo vybízí k výhodnému prodeji všem, kteří v minulosti zlato nakoupili za mnohem nižší ceny. Vyplatí se ale naopak investice do zlata? Na jednoduchou otázku není lehká odpověď. Investice do zlata je v dlouhodobém horizontu výnosná. Hodnota drahého kovu, přestože přirozeně prodělává své poklesy, se v průměru vyvíjí v rostoucím trendu. Podle ekonomů současné investici do zlata nahrává silná koruna. Pokud by došlo k oslabení kurzu české koruny pouze o 1 Kč, cena kilogramového zlatého slitku by se mohla zvýšit až o 50 000 Kč.

Kolik úspor do zlata uložit?

Díky pozvolně se zvyšující hodnotě má zlato unikátní vlastnost. Tím je dlouhodobé uchování hodnoty a ochrana proti inflačním vlivům. Zatímco hodnotu peněz na běžných a nyní i na spořících bankovních účtech snižuje inflace, zlato vykazuje dlouhodobý růst nad inflací.

Další výhodou zlata je jeho vysoká likvidita. To znamená, že v jakékoliv době lze zlato snadno prodat. Z těchto důvodů odborníci doporučují držet přibližně 15 % volných úspor ve zlatě. K postupnému investování po menších částkách lze zvolit investiční zlato, do kterého patří zlaté slitky a zlaté mince s hmotností od jednoho gramu.

Vývoj ceny zlata sledujte na www.zlate-mince.cz.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.