Zahradu zpestří květinové truhlíky

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

Do Vánoc nám zbývá necelý měsíc a nastalo období vegetačního klidu. Ale jelikož je náš magazín zaměřen na zahradu a kutilství, představíme vám květinové truhlíky, o kterých můžete v zimních měsících uvažovat a na příchod jara budete připraveni.

Květinové truhlíky jsou výrazným dekoračním prvkem, který zkrášlí náš dům nebo venkovní posezení. Šikovná zahradnice dokáže kombinací různorodých květin osázených do krásných truhlíků vykouzlit přímo mistrovská díla.

Výběr truhlíků

Stejně jako výběr pestrobarevných květin zkrášlí naše okolí, neměli bychom podceňovat ani výběr kvalitních truhlíků, které hrají nezastupitelnou roli v samotném celku. I laik musí uznat, že na podívanou byť na sebekrásnější květinu znepříjemní fakt, že je zasazená v ošklivém truhlíku s uštípnutým rohem a zbytky špíny, ne-li například stříkanci zaschlé barvy.

Truhlíky na parapety

Pro své praktické využití a odolnost osobně dávám přednost kvalitním dřevěným květinovým truhlíkům, které plní jak estetickou, tak funkční stránku. Truhlíky umístěné na parapet volíme úzké, zhruba do 20 cm a s délkou od zhruba 60 cm až d0 120 cm. Parapetové truhlíky lze stejně dobře umístit jak na okenní parapety, tak je můžeme zavěsit na balkón.

Truhlíky na terasy

Terasové truhlíky jsou svou konstrukcí již bytelnější a umožňují větší prostor pro výsadbu květin. Parapetové i terasové dřevěné truhlíky mohou sloužit jako ozdobná nádoba na samotné květináče, nebo můžeme truhlík vyložit pvc fólií. Pak jen stačí udělat pár děr na odtok vody a rovnou zasadit naše oblíbené květiny.

Dřevěné džbery

Vedle květinových truhlíků také preferuji velmi moderní dřevěné džbery, které ve mně osobně evokují styl francouzského venkova. Do středu dřevěného džberu můžeme vysadit dominantnější pestrobarevné květiny, zatímco po bocích vysázíme převislé rostliny. Celý komplet tak dodá naší zahradě nezapomenutelné kouzlo.

Výběr květin

Truhlíky s květinami umístíme ven až po třech zmrzlých. Toto pravidlo platí obzvlášť letošním roce, kdy jsme měli zimu výrazně delší a běžný vegetační cyklus byl tak trochu opožděn.

Květiny do truhlíků můžeme samozřejmě vysázet i před ledovými muži, truhlíky však necháváme v interiéru a ven je dáváme jen přes den. V noci květinové truhlíky schováme. Stále by mohly přijít ranní mrazíky.

Mezi nejpopulárnější balkónové květiny patří pelargonie známé také jako muškáty. Pelargonie svým původem pocházejí z Jižní Afriky a člení se zhruba do 200 druhů. Muškáty jsou víceletou květinou, která dobře snáší sluneční svit a teplotní extrémy.  Zároveň vynikají svým dlouhotrvajícím květenstvím. Kvetou od května až do září.

Na slunná místa se kromě muškátů také výborně hodí minipetúnie, ostruhatka, vějířovka nebo dvouzubec.

Do polostínu pro změnu vysazujeme krásné lobelky, vitálky či verbeny.

Na stinná místa vysazujeme netýkavky, fuchsie nebo begonie. Svými květy sice nejsou tak bohaté jako květiny určené pro slunná místa, ale i přesto dovedou nádherně zkrášlit okolí.

Může vás zajímat

Dětská hřiště krok za krokem: Dopřejte dětem vlastní zábavu

Veřejná hřiště nejsou špatná, protože se na nich setká více dětí, jestli ale chcete mít caparty pod dozorem a nechcete hlídat, co objeví v písku za předměty, postavte jim království her sami.