Zahradní jezírko svépomocí? Spíše pro zdatnější kutily

Představujete si na vaší zahradě krásné koupací jezírko, které vám bude sloužit v době volna k relaxaci i aktivnímu odpočinku? Nabídky odborných firem na jeho stavbu ale překračují vaše finanční možnosti? Není důvod nezkusit postavit zahradní jezírko vlastníma rukama. Dobře se ale na práci připravte a promyslete předem i nejmenší detaily. Jedině tak může vést vaše snažení k úspěchu.

Foto Hari Emilio from Pixabay

Nic pro ty, co nemusí fyzickou práci

Pokud se nebráníte fyzické práci, většinu potřebných materiálů pro stavbu zahradního koupacího jezírka najdete v přírodě. Důležité je pouze mít dostatek času a trpělivosti. Ale stojí to za to, protože jezírko bude přesně podle vašich představ a vizí. Při procházce okolo řeky si můžete nasbírat krásné valounky, ale i větší kameny. Do zahradního jezírka lze přesadit i volně rostoucí vodní rostliny. Na tom všem se dá při stavbě koupacího jezírka ušetřit. Existují ale prvky, bez kterých jezírko rozhodně nepostavíte, a rozhodně tedy nemá smysl na nich šetřit. Jde například o jezírkovou fólii. Ať již řešíte novou instalaci nebo opravu jezírkové fólie, vždy se vyplatí kupovat tu nejkvalitnější a pro jistotu si ji nechat zavařit odborníkem. Jedině tak budete mít jistotu, že vám v průběhu používání nepraskne.

Velikost a tvar

To je oč tu běží, chtělo by se říci slovy klasika. Při výběru velikosti a tvaru budoucího zahradního koupacího jezírka mějte na paměti, že jezírko budete muset udržovat, a také v něm budete chtít mít dostatek prostoru na pohyb a plavání. Důležité je zvolit pro jezírko správné místo na zahradě, aby v létě slunce vodu příliš neohřívalo a naopak, aby v zimě nezamrzla. Tvar jezírka může být rozmanitý. Můžete postavit čtvercové nebo obdélníkové, ale také přírodní, které dokonale splyne s okolní vegetací. Vše záleží na vaší fantazii.

Co si připravit na stavbu koupacího jezírka svépomocí?

Rozhodně se bude hodit lopata, kolečko, krumpáč, rýč a další zahradní náčiní a dostatek odhodlání. Jezírko nemusíte ale kopat ručně. Čas a ve výsledku i peníze ušetří bagr, který prostor pro koupací jezírko připraví na několik hrábnutí. Pronájem bagru je samozřejmě dražší než vlastní práce. Pokud však vezmete v úvahu, že na dokončení práce budete potřebovat nejméně tři dny a stroj to zvládne za jediný den, je jasné, že pronájem má smysl. Další věcí, kterou budete potřebovat, je silná zahradní hadice, která bude dopravovat vodu z kohoutku nebo jiného zdroje do koupacího jezírka. A samozřejmě nezapomeňte ani na výše zmíněnou jezírkovou fólii a šikovného svářeče.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.