Využití skleníku po sezoně

zdroj: www.sxc.hu

Skleník je ideálním pomocníkem při pěstování. Vegetační období je téměř za námi, a tudíž si povíme, jak skleník využít i po sezoně.

Na přelomu září a října přichází vhodná doba posbírat poslední zbytky úrody. Odstraníme vyčerpané a napadené rostliny, jednoduše tak předejdeme šířením plísní, které by mohly vznikat.

Pro zajištění rané jarní zeleniny začneme se skleníkovou výsadbou už nyní. Zvolíme odrůdy osiv, které dokáží přečkat zimu. Vhodnými rostlinami jsou salát, cibule, mrkev a podobně. Zasadit také můžeme cibulky okrasných rostlin. Než přijdou první mrazy, květináče přesuneme do teplejších míst.

Přezimování rostlin

Jestliže již neplánujeme přes zimu ve skleníku nic pěstovat, poslouží nám skleník jako ideální místo pro přezimování náročnějších rostlin. Od listopadu do skleníku stěhujeme choulostivé trvalky, jahody, bylinky, hlízy jiřinek či mečíků. Pro jistotu květináče obalíme jutovinou a postavíme je na dřevěné podložky.

 Generální úklid

Podzim je vhodný k velkému úklidu a opravám skleníku. Protřídíme všechny květináče, omyjeme je a necháme vyschnout. Dřevěné truhlíky můžeme ošetřit dezinfekčními přípravky. Ve skleníku provedeme důležité opravy, umytí a zatěsnění oken a podobně.

Správná izolace

Máme-li ve skleníku přes zimu rostliny na přezimování, zajistíme důkladnou izolaci. K izolaci můžeme použít tabule polystyrenu, avšak necháme patřičné otvory, abychom zajistili dostatečné světlo. Levným řešením je také použití bublinkové fólie, která má dobré izolační vlastnosti a propustnost světla zároveň.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.