Vybíráme zámkovou dlažbu

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Plánujete na jaro úpravy vašich zahradních chodníků, přístupových cest nebo byste rádi vydláždili podlahu v altánku, ale nevíte jaký druh dlažby zvolit? V následujícím článku vám dáme na výběr z několika kvalitních provedení.

Pro dláždění vjezdů a přístupových chodníků je hned z několika důvodů ideální zámková dlažba. Ta je cenově dostupná, vyniká nenáročnou pokládkou a mnoha jak barevnými, tak tvarovými variantami.

Díky svému specifickému tvaru jednotlivé dlaždice do sebe ideálně zapadají a zároveň si navzájem poskytují oporu při tahovém zatížení. Respektive je-li pokládka dobře provedena, je dosaženo vysoké stability a odolnosti proti horizontálnímu posunu.

Nespornou výhodou zámkové dlažby je také snadná rozebíratelnost a možnost opakovatelného použití, například při výstavbě dodatečných rozvodů elektřiny, vody, nebo zabetonování patek pro altán. O všech těchto změnách však uvažujme již před samotnou pokládkou dlažby. Ušetříme si tím mnoho práce.

Víte ale, že zámkových dlažeb existuje několik druhů? Pro bližší představení nám vypomůže kvalitní zámková dlažba od firmy Presbeton.

Hladká dlažba

Základním druhem je hladká dlažba, která se hojně používá pro dláždění chodníků, zastávek, nebo zahradních teras a ploch s malým zatížením. Tento typ dlažby se dodává v mnoha rozměrových a typových formátech. Při použití velkých formátů lze docílit velmi rychlé pokládky. Výhodou hladké dlažby je vysoká odolnost, snadná údržba a malá nasákavost.

Reliéfní dlažba

Vedle hladké dlažby rozlišujeme také reliéfní dlažbu, jejíž povrch je opatřen různorodým reliéfem. Tato dlažba může mít podobu imitace rozpraskaného kamene nebo standardní dlažební kostky s reliéfem. Dlažby s reliéfem se používají k dláždění cest v parcích, okrasných zahradách, dále okolo kašen, kostelů a také u rodinných domů.

Rumplovaná a kladívkovaná dlažba

Možná nevíte co si pod těmito slovy představit. U rumplované dlažby je záměrně povrch dlažební kostky otlučen, čímž dostane přirozený a dokonce jakoby historický nádech. Vedle toho povrch kladívkované dlažby, jak už název napovídá, je opracován kladívkování, kdy dojde k narušení a drobnému otlučení původně hladké nášlapné plochy a k částečnému narušení okrajových hran.

Oba typy takto upravené dlažby se používají při dláždění historických částí městské zástavby, parků a samozřejmě také v okolí rodinných domů.

Uvedené druhy dlažby vyrábí firma Presbeton v několika barevných variantách. Vaše nová dlažba vám proto udělá radost, jak svým užitkem, nenáročnou údržbou, ale také především krásným vzhledem. Na stránkách www.presbeton.cz můžete vzhled i cenu jednotlivých dlažeb snadno porovnat. Při výběru si dejte záležet na kvalitě a provedení samotné dlažby, která vám bude sloužit desítky let. 

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.