Vybíráme zahradní sekačku

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu
Jaro je již v plném proudu a s ním nastává také pravidelná údržba zahrady. Tento víkend přímo přál k zahradním aktivitám a někteří chalupáři již vytáhli své sekačky a pustili se do údržby trávníků. O tom jak vybrat vhodnou sekačku na trávu se dozvíte právě v tomto článku.

 Při výběru sekačky na trávu zohledníme velikost travnaté plochy a také účel použití sekačky. Zda budeme udržovat zahradní trávník, nebo budeme kosit vzrostlejší traviny například pro krmení hospodářských zvířat nebo na sušení sena. Za tímto účelem volíme spalovací bubnové sekačky nebo sekačky s žací lištou.

My se však soustředíme na výběr zahradních sekaček pro klasické udržování nízko střižených trávníků.

V základu lze výběr rozdělit podle agregátu pohonu a to na elektrické sekačky na zahradní sekačky se spalovacím motorem.

 Sekačky se spalovacím motorem

Benzínové sekačky jsou vhodné na větší plochy. Jejich výhodou je vysoký výkon a s ním také spojený široký záběr. Hlavním parametrem při samotném výběru hraji objem motoru a s ním již zmíněný výkon, dále je to velikost sběrného koše, celková váha a hlučnost sekačky, a v neposlední řadě také, zda je sekačka vybavena vlastním pohonem, případně jak jsou kvalitní pozáruční servisní služby.

Pro názornou ukázku nám poslouží zahradní sekačka ASIST s objemem motoru 190 ccm. Tento typ disponuje pracovním výkonem 2,7 kW, velmi dobrou šířkou záběru 51 cm a sběrným košem o objemu 60 litrů.

Výhodou této sekačky je variabilní výhoz trávy, který může být, jak zadní do sběrného koše, nebo také boční. Sekačka ASIST 190 je vybavena praktickým pohonem, který vám při sekání ulehčí práci. Další nespornou výhodou je mulčovací klín, kterým je sekačka vybavena.

 Elektrické sekačky

Naproti tomu elektrické sekačky volíme na údržbu menších travnatých ploch. Jejich výhodou je nízká hmotnost, snadná ovladatelnost a téměř žádná údržba. Nevýhodou je menší záběr a nutnost stále dávat pozor na elektrický kabel.

Existují však místa, kde se s klasickou benzinovou či elektrickou sekačkou nedostaneme. Jde především o trávu těsně vedle podezdívky plotu nebo kolem stromů. Pro tyto účely slouží elektrické strunové sekačky, které jsou velmi lehké, a lze s nimi snadno vysekat drobná zákoutí zahrady.

TIP:

Při výběru zahradních sekaček se zajímejme také o jejich záruční a pozáruční servis, jehož garantování bývá zárukou kvality.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.