Vánoční strom pro Prahu kácela jedna z největších motorových pil v ČR

Jiří Vorlíček, zdroj: Husqvarna.cz
Jiří Vorlíček, zdroj: Husqvarna.cz

V neděli v brzkých ranních hodinách byl nedaleko obce Pecky v Královehradeckém kraji pokácen vánoční strom pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. Sedmdesátiletý smrk ztepilý kácel již po páté za sebou Jiří Vorlíček ze společnosti Husqvarna, pro něhož je tato „povinnost“ už milou předvánoční tradicí. Nyní strom čeká cesta na velkém americkém trucku a zdobení vánočními světly a ozdobami, aby mohl být až do Tří králů chloubou tradičních vánočních trhů.

Smrk ztepilý byl jedním z loňských favoritů soutěže „Hledá se strom“, kterou vyhlašovala společnost Taiko, pořadatel Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Díky tomu, že vyrostl na volném prostranství, je krásně košatý. Odborníci ještě před samotným kácením zkontrolovali, že je strom zdravý a je bezpečné ho umístit na náměstí plné lidí.

Jiří Vorlíček si letos musel nachystat i velmi speciální pilu. Použil jednu z největších v České republice, protože strom je vysoký asi jako desetipatrový dům. „Na řezání a úpravu stromu jsem použil tentokrát tři pily. Ta největší s řezací lištou dlouhou jeden metr měla hodně práce. Strom byl totiž opravdu vysoký a bylo potřeba ho hodně krátit,“ vysvětlil Jiří Vorlíček. Pila Husqvarna 3120 XP se u nás běžně nepoužívá, často s ní pracují dřevorubci v jihoamerických deštných pralesích.

Kácení stromu se zájmem přihlíželi novináři i široká veřejnost. Strom musel být zavěšený na jeřáb, aby se při kácení nepoškodil a stejně tak bylo nutno dohlédnout na bezpečnost všech kolem. „Při práci s motorovou pilou je vždy nutné dbát základních pravidel bezpečnosti práce. A s přihlížejícím publikem musíte být opatrní dvakrát tolik. Nikdy nevíte, kam až může tříska od pily odletět. Bez použití ochranného nepořezného oblečení, obuvi a přilby pro dřevorubce značky Husqvarna bych se do toho nepouštěl, zdraví je třeba si chránit,“ upozornil Jiří Vorlíček na rizika práce s motorovou pilou a dodal: „Ale přesto mě velmi těší, že kácení vánočního stromu přiláká takový zájem v širokém okolí. Lidé si i v neděli ráno přivstanou, aby viděli, jak tento krásný strom vyrazí na cestu do Prahy.“

Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele lesů v okolí Pecek. Ten si přál, aby právě tento smrk potěšil všechny, kteří zavítají na vánoční trhy na Staroměstském náměstí. „Takto mu splníme jeho přání, i když se ho už sám nedožil,“ říká vdova Alena Wolfová. Strom pravděpodobně zasadil někdo z předků rodiny Wolfových, v níž žilo několik generací polesných, kteří sloužili v 19. století knížeti Karlu Janu Nepomuku Ferdinandovi Trauttmansdorfovi-Weinsbergovi.

Smrk ztepilý po náročné cestě vztyčí organizátoři trhů na Staroměstském náměstí v Praze v noci z 21. na 22. listopadu. Návštěvníkům trhů se poprvé slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2016, kdy začnou i samotné trhy. Zářit v celé své majestátní kráse bude až do konce trhů 6. ledna 2017.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.