Upcyklace ze starých věcí vyrábí nové a s vyšším užitkem

Stůl ze šicího stroje
Stůl ze šicího stroje

Stává se vám, že vždy, když něco vyhazujete, tak každou věc dvakrát otočíte, jestli ještě náhodou nebude užitečná? Nebojte, není to chyba. Nyní tento trend přichází do módy. Říká se mu Upcycling.

Upcycling neboli upcyklace je pojem pro využívání nefunkčních věcí v jiné formě s vyšší užitnou hodnotou. Slovo pochází z výrazu Upcycle a navazuje na slovo recyklace neboli Recycle. Jenže u recyklace se výrobek po skončení své životní fáze recykluje – jeho materiál se použije na výrobu nových věcí. Recyklací se uzavírá takzvaný koloběh využitelnosti materiálů.

Vedle toho upcyklace se odlišuje tím, že se starý výrobek rovnou použije k výrobě dalšího, opět užitečného předmětu. Smyslem upcyklace je v maximální možné míře využívat hmotné statky (předměty, věci) i po skončení jejich životní fáze. Cílem je zamezit plýtvání a dosáhnout vyšší efektivity využívání produktů.

První český magazín o upcyklaci – UpCycling.cz

Lampy z lahví, zdroj: UpCycling.cz
Lampy z lahví, zdroj: UpCycling.cz

Možná, že právě i vy přetváříte staré věci v užitečnější předměty a ani si to neuvědomujete. Nebo byste rádi načerpali novou inspiraci.

K tomu vám pomůže první český web o formách upcyklace s názvem UpCycling.

Na stránkách naleznete inspirativní příběhy, například jak mladý studen Alex Erdman vyrábí z vysloužilých bicyklů skvělá jízdní kola.

Mnoho věcí si můžete vyrobit sami doma. Například vánoční ozdoby z nefunkčních žárovek nebo skvělý viktoriánský stůl nohou od šlapacího šicího stroje.

Navšitvte stránky UpCycling.cz a dozvíte se více o trendech efektivního využívání věcí.

Může vás zajímat

Proč si vybrat interiérové dveře a plovoucí podlahy od firmy Dřevoškrt?

Stavba domu, stejně jako zařízení interiéru je časově i finančně náročná záležitost. Pokud chcete zařídit co nejlepší bydlení, oslovte odborníky od Dřevoškrt.