I když to našinci možná ani nepřipadne, po světě není samozřejmostí, že má každý vodu na pití, natož na umývání. A pokud ano, musí ji získávat nějakým dost šíleným způsobem (viz tahání a nošení ledu domů desítky kilometrů, jak je běžné v Mongolsku). Sice tady možná nemáme moře, ale tak či onak, Středoevropan je zvyklý na to, že je u nás voda poměrně dost rozšířená a má samozřejmě pravdu. Lokálně nám sice některé rybníky, nádrže a potoky vysychají, ale pořád je u nás o poznání snazší sehnat v přírodě nějaký ten potůček či studánku, nežli třeba v Africe či Řecku.
Sprcha na cestách, potažmo v batohu, má významů hned několik, předně se s ní člověk po cestě osvěží, což platí samozřejmě tím spíše, čím větší je horko (a že ho máme v posledních letech po celé České republice neuvěřitelný, ba přímo rekordní objem) a čím delší vzdálenosti jste právě překonali. A když už někdo neřeší svůj vzhled a vůni po týdnu-dvou na cestách, tak pořád je tu i hledisko zdravotní a hygienické – některé věci člověk ze své kůže (a to ani nemluvíme o stavu nohou po celodenní túře v těžkých botách) prostě dostane jen tak, že se aspoň občas umyje a poddá se hygieně…
I když jsou obvykle večerní a ranní lesní potůčky a studánky zdáli a naoko maximálně romantické, jejich teplota bývá pro lid panelákový a domácký natolik nízká, že je to pro leckoho patrně na hranici použitelnosti a snad i dokonce týrání chladem. Jistě, je tu po ránu i ten praktický efekt, že vás ledová voda i dokonale probudí, ovšem ne každý je toho fanouškem a někdy je to i nepříliš vhodné pro morálku lidí, třeba když si člověk užene nějakou tu letí chřipku či jinou nemoc (průjem z nezralých bobulí). Takže, jak z toho ven? Inu, jednou z nejlepších věcí pro takové tábornické a turistické situace, je zcela určitě a rozhodně solární sprcha – ta navíc již ani nemůže být jednodušší, protože ji tvoří pouhé tři části.
Z čeho se solární sprcha skládá a jak se používá?
Jak jsme již naznačili výše, solární sprcha je nesmírně jednoduchá záležitost – voda je v ní přechovávána v zásobníkovém vaku (černé barvy, protože černá pohlcuje i nejvíce tepelných paprsků – totéž mimochodem platí i pro dole začerněné a „očouzené“ hrnce a kotlíky, takže nechte je na 100 % tak i nadále, šetří to dřevo!). Vak na vodu musí mít samozřejmě jednak pro vás optimální objem a za druhé, být vyrobený i z velmi odolného materiálu, jaký vyžadujete a potřebujete (jde o to, aby právě na Slunci a v horku po čase neprasknul – dnes se proto právě z tohoto důvodu patrně asi zdaleka nejčastěji používá plast a guma, která je na jedné straně velmi lehká a přitom se dá zvětšit a naplnit na opravdu nečekaný, ba těžko uvěřitelný rozměr).
Když se vaše solární sprcha nepoužívá, celkem pochopitelně se přenáší bez vody, jinak by byla neuvěřitelně těžká (obsah vody je tu běžně i okolo 10-40 l = dalších 10-40 kg k vaší již tak bezpochyby nemálo těžké a rozměrné turistické výbavě). Skutečně každý vak je pak i rovněž vybaven úchytkami, jenž se dají umístit kamkoliv to právě potřebujete (pro tyto situace tu máme jeden malý tip – nebývá na škodu ani to, mít v záloze i jedno-dvě lana či špulku Paracordu pro případ, že byste svoji solární sprchu museli umisťovat nějak extra složitěji a připoutání standardní by z nějakého důvodu nestačilo).
Hned po pověšení vaku vám jistě neujde ani to, že jsou na jeho těle ještě i jakési další součástky – jmenovitě jde o (šroubovací) otvor pro vodu a dále úplně vespod samotné ústí hadice a sprchy (obojí dnes již typicky výhradně jen z tvrzených plastů kvůli odolnosti a hygieně). Standardní součástí je absolutně vždy i sprchová koncovka (+ občas i otočný ventil na těle sprchy pro regulaci průtoku, díky kterému si ji můžete nastavit do režimu, jaký vám zrovna pro danou určitou činnost vyhovuje), s níž provádíte samotnou očistu (jejím snížením + otočením ventilu solární sprchu aktivujete a naopak zvýšením + zavřením ventilu naopak deaktivujete).
Slunce = kotelník zdarma
Poslední dobou je nesmírně populární tématika udržitelného rozvoje a solárních technologií, takže můžete ochutnat, jak příjemná a pro běžného turistu-kempaře pohodlně mobilní záležitost to doopravdy je. Jakmile si totiž jednou zvyknete na její luxus, již se vám nebude chtít vrátit zpět k ledovému potoku a tím méně v případě nejen pouhého letního osvěžení, ale opravdu aktivního umývání všech vašich tělesných částí.
Takže, co od takové běžné solární sprchy můžete očekávat? Stačí ji pověsit na první haluz na kterou narazíte (musí být celkem logicky osvětlená Sluncem, je to přece jen solární sprcha…) a již za nějaké ty dvě-tři hodinky se dočkáte své vlastní teplé (až horké) vody (+/- tak někde okolo hranice 60°C) a to v závislosti na celé řadě právě vašich konkrétních a velmi variabilních faktorů (odstín vaku, jak moc je studená voda uvnitř, velikost vaku, úhel osvitu Sluncem, denní doba použití, …).
Kam všude se solární sprcha hodí?
Stejně jako u dalšího vybavení okolo nás (a potažmo i na vašich cestách doma či v zahraničí) jsme, jakožto lidé, i v případě tohoto užitečného nástroje omezeni jen vlastní fantazií. Samozřejmě, opravdu dokonale perfektně se hodí do jakýchkoliv rodinných či táborových venkovních kempů jako oficiální sprcha i „cestovní osvěžovadlo“. A jelikož prázdná prakticky nic neváží, dá se nosit a používat k umývání i během akce anebo před vlastním návratem do civilizace a to zcela bez přehánění za jakéhokoliv cestování.
Samozřejmě, dá se použít i jako nástroj, jenž vám výrazným způsobem usnadní oplachování právě umytého nádobí (vlažná voda v lese je neuvěřitelný luxus!) či s ní snáze očistíte okno kdekoliv na vaší chatě či v dílně (hadr a sprcha zajistí, že skrze vaše okno v dílně opět uvidíte stejně, jako před rokem), též s ní lze však opláchnout i vaše auto/kolo po nějaké té špinavější off-roadové jízdě (kterou jste dost možná na dovolené ani neplánovali).
Autor: Top-ArmyShop.cz