Šest neobvyklých nápadů pro zpestření zahrady

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Vylepšování zahrádek není nikdy dost, proto vám nabídneme šest jednoduchých inspirací, které pochází z Rakouska. Některé tipy zahradních doplňků jsou svým způsobem netradiční, za to odvážným zahrádkářům dodají punc výjimečnosti.

1. Kovové torzo

Ač to může vypadat na naše poměry šíleně, v rakouských zahradách můžete vidět staré rezavé torza například ze železných okenních mříží. Vhodně zakomponovaný kus takovéhoto šrotu zkombinovaný se zahradním nábytkem a dlažbou podobné barvy dodá Vaší zahradě odvážný a kontroverzní vzhled.

2. Staré lano

Nejlépe se hodí tlusté námořnické lano pro kotvení lodí. Tím snadno a rychle oblemujeme předěl mezi záhonkem, chodníkem nebo travnatou plochou. Lano je dobré mírně zapustit do země, ať se při každém neopatrném postrčení neposouvá.

3. Fialky v okapu

Další z řady bláznivých dekorací. Při vyklízení sklepů narazíme na různé kovové okapy či kolena. Ty umístěte do půdy, vsypte do nich zeminu a v případě okapových kolen a rozboček do každého otvoru zasaďte třeba fialky. Nezní to sice příliš půvabně, vůbec to neoplývá souhrou, přesnou geometrickou linií výsadby, ale budete-li mít takových kousků více, určitě zaujmete.

4. Staré cihly a střešní tašky

Při rekonstrukci často zbývá plno starého stavebního materiálu, který nenajde žádné upotřebení. V případě cihel, dlažby či střešních tašek můžeme najít uplatnění v drátěných koších, které šikovně vyplníme tímto materiálem. Vzniknou zajímavé zídky, na které umístíme květináče s převislými rostlinami.

5. Kaskádovitý terén

Máte-li zahradu v kopci a nebaví Vás stálý spád, můžete zahradu rozdělit do několika vyrovnaných částí a výškové rozdíly oddělíte opěrnými zídkami. Pro stavbu menších opěr Vám postačí betonové palisády. Krásný efekt dodají kamenné zídky či opěrné plochy z dřevěných kůlů.

6. Zahradní amfiteátr

U kamenů zůstaneme i u našeho posledního tipu. Máte velkou rodinu, se kterou se často scházíte na zahrádce u grilování? Pak je krásným řešením zapuštěné ohniště a kolem něj kruhová kamenná lavice s navazující, vyšší zídkou pro opření. Plochu mezi ohništěm a lavicí je vhodné vysypat jemným říčním štěrkem. O krásný dominantní prvek tak budete mít postaráno.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.