Rychlé recepty
Domů / Zahrada / S jarem přichází zeleň i na městské zahrádky

S jarem přichází zeleň i na městské zahrádky

Bydlet ve městě a mít vlastní zahrádku není protiklad. Naopak, jde o trend na vzestupu. K vytvoření městské zahrady nepotřebujete hektar, stačí jen efektivně využít všechen dostupný prostor, který se vám nabízí, ať už je to okenní parapet, balkon nebo společný dvorek. Komunitní zahrady barví šedou tvář měst na zelenou a stávají se místem pro sousedská setkání.

I malý prostor můžete proměnit v přehlednou zahradu. Na balkonech využijte klasické květináče nebo zavěste nádoby na stěny či je pusťte ze stropu dolů. Využijte stohovatelné květníky. Vytvořte si zelenou stěnu pomocí kapsářů na rostliny. V dřevěných bednách vyložených folií vytvořte záhonky se zeleninou, nebo vysaďte keříkový angrešt a rybíz. V malou zahradu můžete proměnit třeba starou dřevěnou paletu nebo různé vyřazené nádobí, originálně navázané PET lahve či přírodní bambusové roury. Pokud se prostoru opravdu nedostává,  minizahrádku můžete vytvořit v podélném květináči na parapetu okna.

Vyžeňte zeleň do výšky!

Ve městech bývá na vše méně místa, což se v případě zeleně dá elegantně vyřešit tzv. vertikální zahradou. Díky nim se šedivé stěny dvorků zazelenají a vy na minimálním prostoru vysadíte maximum rostlin. S konceptem vertikálních zahrad a zelených stěn přišel v roce 1991 francouzský botanik a designér Patric Blanc. Nezabírají cennou plochu, čístí a zvlhčují vzduch a zachycují prach.  Kromě toho, že zeleň působí esteticky, pozitivně ovlivňují i osobní pohodu lidí. Svislé zahrady jsou  ideální pro pěstování bylin, jahodníků, salátů či ozdobných rostlin. Práci vám usnadní, když zelenou stěnou vybavíte automatickým závlahovým systémem. Odpadne vám tak starost s pravidelným zaléváním a vy už jen dodáte rostlinkám ostatní péči.

Zahradničení sbližuje a proměňuje prostor

Ze zahradničení ve městech se pomalu ale jistě stává i společenská záležitost. Vznikají další a další komunitní zahrady, které díky úsilí nadšenců mění zanedbané městské kouty nebo dvorky v oázy zeleně. Můžete třeba zkusit postavit vyvýšené záhony z různých materiálů, u kterých nebudete muset tolik ohýbat záda. Pozitivní vliv na zdraví nepřichází pouze z vypěstovaných plodů, ale i z relaxace a odpočinku v zeleni. Na zahradě navíc nepěstujete jen květiny, bylinky nebo zeleninu, ale i sousedské vztahy.

Pár tipů na zahradní vychytávky

Novinka GARDENA městské zahradničení

Balkonový box – praktický pomocník a kompaktní skladování drobného nářadí

Balkonový box, který má hezký tvar a je vždy připravený k použití, nabízí 4 nejdůležitější typy nářadí – květinovou lopatku a hrábě, zahradní nůžky a smetáček. Při skladování nezabere mnoho místa. Praktický box k tomu nabízí ještě dostatek místa pro skladování dalšího příslušenství jako jsou např. rukavice nebo vázací drát a boduje tak mnohostranným využitím. Dokonce můžete použít víko jako lopatku – je to opravdu chytře vymyšlené! A na letáčku najdete i ta nejdůležitější doporučení pro balkonové zahrádkáře.

Balkonový box Gardena, zdroj: Gardena.cz

 

GARDENA Zavlažování o dovolené

Zavlažování Gardena, zdroj: Gardena.cz

Až pro 36 hrnkových rostlin. Zavlažování se aktivuje denně na 1 minutu pomocí transformátoru s integrovaným časovým spínačem. Obsah: transformátor s časovým spínačem, čerpadlo s filtrem na nečistoty, 3 rozdělovače kapek na 12 výstupů, 9 m rozdělovací hadice, 30 m kapací hadice, 36 držáků hadice, 18 uzavíracích čepiček a 9 l zásobník.

Může vás zajímat

Podzimní zelenina

Přichází doba, kde je pomalu třeba sklidit poslední zeleninu a připravit záhony na zimní odpočinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..