Příprava zahrady na zimu

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

S příchodem podzimu je čas na zazimování zahrady a její přípravy na období vegetačního klidu. Letošní teplý podzim pracím na zahradě jen přeje, a proto si připomeňme, co vše před příchodem zimy musíme stihnout.

Péče o stromy

Na podzim je poslední možnost ořezu stromů. Zásah by však neměl být nijak radikální, jelikož hlavní prořezávání se provádí na jaře. V těchto dnech jde spíše o údržbový zásah. Ze stromů odstraníme staré a suché větve. Rovněž posbíráme ze zahrady všechny spadlé větve.

Posbírané větve nejlépe zužitkujeme štěpkováním, ke kterým slouží drtiče větví. Celkově jsou drtiče odpadů velmi šikovným zahradním pomocníkem. Zahradní odpad v podobě větví ze stromů či živých plotů snadno a rychle rozsekají. Získanou štěpku můžeme použít jako mulč k zakrytí kořenových valů rostlin, do kompostu nebo ke spálení. Drtiče větví pořídíte za skvělé ceny v profesionálním zahradním centru  Aquamont v Třeboni.

Zazimování trávníku

Péči před zimou vyžaduje i náš trávník. Před příchodem prvních ranních mrazíků naposledy vytáhněte sekačky či zahradní traktory a

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

zastřihněte trávník na výšku okolo 2 – 3 cm.

Samostatnou kapitolou je sběr spadaného listí. Jelikož listí opadává nesouvisle, je vhodné shrabání během podzimu provést několikrát. Čistý trávník bez tlejícího listí je prevencí před případnými vzniky plísní, které trávník mohou poškodit.

Během podzimního úklidu zahrady je také vhodný čas na odstranění vzrostlých travin, kopřiv a nejrůznějších náletových dřevin, které rostou okolo kompostů, v nepřístupných zákoutích zahrady nebo podél plotů.

Hnojení a rytí záhonů

Záhony a políčka pro pěstování zeleniny zbavíme posledních rostlin a důkladně vyplejeme. Poté se můžeme pustit do rytí půdy, při kterém zužitkujeme připravený kompost či shrabané listí. Nejlepším hnojivem je však hnůj. Máte-li ho, nebojte se půdu vyváženě prohnojit. Dodáte jí tak všechny potřebné živiny.

Po zarytí již půdu nijak neupravujte a zbytek nechte pouze na přírodě. Přes zimu mráz hroudy částečně rozdrolí a připraví výživnou půdu pro další sezónu.

Nezapomeňte na zazimování zahradních strojů

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Se zazimováním zahrady se pojí také čistění a údržba zahradní strojů. Sekačky, zahradní traktory, křovinořezy a další stroje je nutné pořádně očistit, vysušit, dotáhnout šrouby a promazat závity a pohyblivé části. Před zazimováním je také vhodné sekačky podrobit údržbovému servisu s výměnou olejových i vzduchových filtrů, broušením nožů a celkovou prohlídkou opotřebených částí. Zajistíte si tak pohodlný a ničím nerušený start do další sezóny.

Může vás zajímat

Dětská hřiště krok za krokem: Dopřejte dětem vlastní zábavu

Veřejná hřiště nejsou špatná, protože se na nich setká více dětí, jestli ale chcete mít caparty pod dozorem a nechcete hlídat, co objeví v písku za předměty, postavte jim království her sami.