Příjemný odpočinek v zahradním altánu

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

 Možná právě na vaší zahradě schází klidné místo k relaxaci a odpočinku, které je chráněné před slunečními paprsky a přesto v souladu s přírodou. V tom případě přijměte pozvání na malou exkurzi o zahradních altánech. Zima je sice před námi, ale to nám nemusí zabránit v plánování a návrhu altánku.

Zahradní altány jsou již už od dob šlechty umísťovány v parcích a zahradách. Jejich kouzlem je pohodlné posezení, které poskytuje soukromí před zvídavými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Navíc poskytují nerušený kontakt s přírodou.

A právě díky kontaktu s přírodou nalezneme altány v okrasných zahradách a parcích, kde slouží k oddechu a nerušenému pozorování přírody.

Ochrana před sluncem

Oproti zahradním chatkám nemají altány pevné, plné stěny, a proto jsou velice vzdušné. Podle konstrukce stěn rozlišujeme několik základních typů zahradních altánů. Existují altány otevřené, neboli bez stěn a dále altány jejichž stěny tvoří dřevěné zábradlí či mříže.

Přejete-li si více soukromí, pak na trhu naleznete také altány částečně nebo zcela uzavřené, například s velkými okny.

Ochranu před sluncem zajišťuje plná střecha, která vytváří příjemný stín. V případě nevhodného počasí nás naopak ochrání před deštěm.

Kde zahradní altán umístit?

Zahradní besídka spoluvytváří celý styl naší zahrady. Měla by stylově ladit jak k domu, tak ke vzhledu samotné zahrádky. Důležitý je také výběr místa. Většinou jsou altánky postaveny v klidové části zahrady s dobrým výhledem do okolí, aby byl zajištěn již zmíněný kontakt s přírodou. Abyste měli skvělý výhled všemi směry, není vůbec od věci umístit altán do středu zahrady například pod vzrostlé stromy.

K altánu můžeme vysadit popínavé rostliny nebo vinnou révu, která se ještě více postará o splynutí zahradní stavby s přírodou.

Pro ještě lepší pocit z posezení lze altány dovybavit podlahou, která může být jednoduše vysypaná kamenivem nebo zhotovené ze dřeva, vydlážděné zahradní dlažbou nebo využijeme moderních podlahových desek z umělohmotných materiálů.

Přijdou-li k nám hosté, vždy je budeme mít kam pohodlně usadit. Vedle altánu stačí umístit zahradní gril a příjemné letní posezení může začít.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.