Příjemný odpočinek v zahradním altánu

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

 Možná právě na vaší zahradě schází klidné místo k relaxaci a odpočinku, které je chráněné před slunečními paprsky a přesto v souladu s přírodou. V tom případě přijměte pozvání na malou exkurzi o zahradních altánech. Zima je sice před námi, ale to nám nemusí zabránit v plánování a návrhu altánku.

Zahradní altány jsou již už od dob šlechty umísťovány v parcích a zahradách. Jejich kouzlem je pohodlné posezení, které poskytuje soukromí před zvídavými pohledy sousedů nebo kolemjdoucích. Navíc poskytují nerušený kontakt s přírodou.

A právě díky kontaktu s přírodou nalezneme altány v okrasných zahradách a parcích, kde slouží k oddechu a nerušenému pozorování přírody.

Ochrana před sluncem

Oproti zahradním chatkám nemají altány pevné, plné stěny, a proto jsou velice vzdušné. Podle konstrukce stěn rozlišujeme několik základních typů zahradních altánů. Existují altány otevřené, neboli bez stěn a dále altány jejichž stěny tvoří dřevěné zábradlí či mříže.

Přejete-li si více soukromí, pak na trhu naleznete také altány částečně nebo zcela uzavřené, například s velkými okny.

Ochranu před sluncem zajišťuje plná střecha, která vytváří příjemný stín. V případě nevhodného počasí nás naopak ochrání před deštěm.

Kde zahradní altán umístit?

Zahradní besídka spoluvytváří celý styl naší zahrady. Měla by stylově ladit jak k domu, tak ke vzhledu samotné zahrádky. Důležitý je také výběr místa. Většinou jsou altánky postaveny v klidové části zahrady s dobrým výhledem do okolí, aby byl zajištěn již zmíněný kontakt s přírodou. Abyste měli skvělý výhled všemi směry, není vůbec od věci umístit altán do středu zahrady například pod vzrostlé stromy.

K altánu můžeme vysadit popínavé rostliny nebo vinnou révu, která se ještě více postará o splynutí zahradní stavby s přírodou.

Pro ještě lepší pocit z posezení lze altány dovybavit podlahou, která může být jednoduše vysypaná kamenivem nebo zhotovené ze dřeva, vydlážděné zahradní dlažbou nebo využijeme moderních podlahových desek z umělohmotných materiálů.

Přijdou-li k nám hosté, vždy je budeme mít kam pohodlně usadit. Vedle altánu stačí umístit zahradní gril a příjemné letní posezení může začít.

Může vás zajímat

Vyberte si kvalitní kruhové krycí plachty pro zakrytí bazénů

Potřebujete zakrýt zahradní bazén? Hledáte vhodnou ochranu před deštěm do kruhu uloženého dřeva? Vysvětlíme, co nepodcenit při výběru kruhové zakrývací plachty.