Poradíme, kde si legálně uříznout vlastní vánoční stromeček

Zdroj: Gardena

Stále více lidí dává před nákupem vánočního stromku u stánku přednost tomu opatřit si ho vlastními silami. Znamená to vzít pilu a sekeru, vydat se do lesa, na plantáž či do soukromé lesní školky. Najít si svůj vlastní dokonalý vánoční stromeček je ideální plán na rodinný adventní víkend.

 

 

 

Samozřejmě jít si uříznout svůj vlastní stromek není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Musíte mít potřebné povolení od lesnického úřadu nebo hajného, bez něj by se celá akce pořádně prodražila kvůli hrozící pokutě. Další možností jsou také speciální lesní školky. Dnes dokonce existují i skutečné plantáže s vánočními stromky, kde si můžete u stánku dát svařené víno nebo pečené kaštany, a příjemně strávit předvánoční víkend.

 Vypravte se pro svůj stromek

Jakmile najdete svůj ideální vánoční stromek, můžete se pustit do práce. Jak vypadá výprava za stromkem, všichni znají z oblíbené reklamy. Každého, kdo se s vervou pustí do práce se sekerou, může potkat pár nepříjemných překvapení a počáteční nadšení se snadno změní v zoufalství. Správná výbava je základ. Kromě nepromokavého a teplého oblečení nezapomeňte na dobré pracovní rukavice, které ochrání nejen před zimou, ale i před případným úrazem. Další nezbytnou věcí je provaz nebo popruh na převázání stromku. Určitě se pak bude lépe přepravovat a zůstane stejně krásný, jako když jste ho poprvé zahlédli.

Správné nástroje jsou základ

Zdroj: Gardena.cz

Nejdůležitější je sekera, skvěle poslouží i menší univerzální, správně vyvážená s ergonomickým topůrkem. Díky tomu dobře padne do ruky, což z ní dělá ideální nástroj pro tuto práci a stromky budete kácet jako mávnutím kouzelného proutku. Na pomoc přiberte i pilku, například obloukovou, určenou i na silnější větve a kmínky. I když správný výběr nářadí bezpochyby celou práci usnadní, máme pár doporučení, jak pokácet vánoční stromek bezpečně a čistě jako profík.

 5 rad jak správně pokácet vlastní vánoční stromek

  1. Stromkem nejdříve zatřeste, aby z něj opadalo uvolněné jehličí, smetí nebo sníh.
  2. Buďte opatrní a dbejte o svojí bezpečnost, aby při kácení jedličky nebo smrčku nedošlo k žádným zraněním.
  3. Stromek nakloňte ke straně (ideálně s pomocí další osoby). Při sekání držte sekeru šikmo tak, aby ostří směřovalo dolů po směru dřevních vláken.
  4. Pilou seřízněte konec kmínku a pečlivě ho upravte, aby stromek správně zapadl to stojánku.
  5. Až budete mít svůj vysněný stromek připravený, na cestu ho převažte provázkem nebo využijte balící síť, aby se při přepravě nepoškodil.

 

Úspěch vašeho vlastního vánočního stromečku je zaručen!

A pár příkladů na závěr, kde si u nás můžete useknout svůj vlastní vánoční stromek:

 

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.