Pěstování citrusů

zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu

Už jste úspěšně pěstovali kaktusy, sukulenty i orchideje? Možná byste chtěli vyzkoušet něco nevšedního. Co takhle pěstování citrusů? V našem novém mini seriálu o citrusech vám je postupně představíme.

Citrusovníky mají pěkně zelené, lesklé listy, příjemně voňavé květy a při dobré péči také jedlé plody. To dělá z citrusů jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Obvykle se jim dobře daří ve sklenících, ale není problém je pěstovat také v bytě.

Citroník

Citrus Limon neboli citroník je nejsnadněji pěstovaným kaktusem. Kvete čtyřikrát ročně, plody dozrávají 7 – 8 měsíců. Na stromečku vydrží v dobré kvalitě několik týdnů, proto je můžeme sklízet de facto celý rok.

Citroník je ze všech citrusů nejméně náročný na světlo. Dobře se mu daří v polostínu. Vhodná teplota pro kvetení a dozrávaní plodů je v rozmezí 14 – 16 oC. Pro růst plodů je zapotřebí teplota 20 – 25 oC. Na zimu umísťujeme citroník do chladné místnostní s teplotou nad bodem mrazu. Vhodné rozmezí je od 0 – 12 oC.

Ve vegetačním období citroník zaléváme vlažnou vodou s přídavkem hnojiva pro citrusy.

Řez citroníku provádíme koncem zimy, protože všechny odrůdy příliš dobře řezy nesnáší. Citroník poměrně lehce rozmnožíme zakořeněním řízků.

Zajímavostí je, že odrůda citronovníku obrovského má plody o hmotnosti až 1 kg.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.