Okrasné travní směsi promění vaší zahradu. Jak vybrat správnou směs?

Mít na zahradě hustý, sytě zelený a svěží trávník není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Roli hraje nejen správné založení trávníku a důkladná péče, ale také výběr travní směsi. Přitom zorientovat se v nabídce nemusí být jednoduché. Poradíme, jak se liší a podle čeho vybírat okrasné travní směsi.  

Ilustrační obrázek: zdroj: pixabay.com

Travní směsi se typicky rozdělují na zemědělské traviny, luční trávníky a okrasné trávníky. A právě okrasné trávníky jsou vhodné na zahrady, okolo domů, do parků i do míst s veřejnou zelení. Jak název napovídá, hlavním rysem okrasných travních směsí je důraz na estetiku jak celkového trávníku, tak i jednotlivých travin a jejich listů.

Okrasné travní směsi proto zahrnují odrůdy, které vytváří hustý drn nízkého vzrůstu, disponují sytou barvou a dobře snáší tuzemské klimatické podmínky. Konkrétně v těchto směsích spíše dominují úzkolisté odrůdy lipnice luční. Naopak osivo by nemělo obsahovat více než 20 % jílku vytrvalého.

Jak se liší okrasné travní směsi?

Do okrasných travních směsí patří zahradní, hřišťové i parkové travní směsi. Každá směs má mírně odlišnou charakteristiku a je vhodná pro jiný druh užívání. Čím se jednotlivé směsi odlišují?

Parkové travní směsi

Parkový trávník klade vysoký důraz na estetiku, jemnost a vyváženou hustotu, která zvýrazní celkový vizuální dojem. Z těchto důvodů parkové travní směsi nejsou vhodné pro intenzivní zatěžování. Pozor okrasné parkové travní směsi nejsou zaměnitelné s trávníky veřejné zeleně, u kterých se naopak počítá s častým zatížením.

Zahradní travní směsi

Travní směsi pro zahradu a okolí domu představují univerzální typ okrasného travního osiva. Trávník dobře snáší každodenní zatížení a přitom splňuje požadavky na krásný vzhled při nízkém zastřižení. Výběr osiva je vhodné přizpůsobit slunečním podmínkám zahrady. Existují směsi vhodné pro slunná i stinná místa.

Hřišťové travní směsi

Hřišťové travní směsi představují nejodolnější odrůdy travin, které jsou vhodné pro intenzivní zatěžování. Tyto trávníky vynikají vysokou klimatickou odolností i dlouhou životností. Hřišťové travní směsi jsou vhodné také pro hojně zatěžované trávníky u rodinných domů.

Okrasné travní směsi, zdroj: www.ryhos.cz

Poraďte se s odborníky ve specializované prodejně

Pokud si přesto nejste jistí, jaké travní osivo zvolit, poraďte se před nákupem s vaším prodejcem. Široký výběr travních směsí naleznete na www.ryhos.cz. Travní směsi, hnojiva, semena, zemědělské komodity a zahradní náčiní poskytuje česká společnost RYHOS, s.r.o., která se specializuje na  posklizňovou úpravu semen zemědělských plodin a prodej travních směsí pro tuzemské klimatické podmínky.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.