Nestíháte zavlažovat zeleninu a květiny? Zahradní hydrogel zadrží vodu a omezí nadměrné odpařování

zdroj: pixabay.com

Trápí vás při zahradničení suchá půda? Potýkáte se s nedostatkem vláhy? Snažíte se zamezit vysychání půdy ve sklenících a na záhonech? Problémům se zavlažováním můžete udělat přítrž. Poradíme, jak udržet vodu na zahrádce.

Vodu v zahradě nejlépe zadrží vsakovací jezírka a svod dešťové vody do sudů. Ne každý má ale volný prostor pro vsakovací jezírko. A ne každý má možnost zachytávat srážkovou vodu.

Co dělat v případech, když se půda velmi rychle vysušuje a vy nestíháte zavlažovat? Alternativní pomoc pro udržení vláhy v půdě poskytuje zahradní hydrogel.

Zahradní hydrogel pomáhá zadržovat vodu

Zahradní hydrogel neboli agrogel je netoxický superabsorbent, který má podobu jemného prášku. Hydrogel vyniká unikátní vlastností. Dokáže absorbovat až 200× více vody, než kolik váží. Zadrženou vodu pak postupně uvolňuje do okolního prostředí.

Kvůli této vlastnosti se agrogel využívá v zahradnictví, lesnictví a sadařství. Malé množství prášku se při výsevu rostlin smíchá se zeminou. Po zálivce hydrogel vodu naváže a nedovolí ji uniknout mimo kořenový systém. Hydrogel pak vodu postupně uvolňuje. Tím omezuje rychlé povrchové vysychání půdy a přispívá k lepšímu zavlažování rostlin.

Dalšími přínosy agrogelu jsou postupné uvolňování tekutých hnojiv, lepší zakořenění rostlin i zvýšení kořenové kondice při transportu a přesazování rostlin.

Agrogel využívají profesionální zahradníci

Unikátní vlastnosti oceňují jak hobby zahrádkáři, tak i profesionální zahradníci, kteří hydrogel využívají pro údržbu městské zeleně či pro zakládání nových trávníků. Agrogel totiž předchází vysušování kořenového valu a poskytuje jistotu správného zakořenění nové výsadby.

O polovinu nižší spotřeba vody na zalévání

Udává se, že hydrogel ušetří až 50 % vody vynaložené na zalévání. Díky tomu je vhodný do pěstebních zahradních substrátů, pro aplikaci na záhony, do fóliovníků i do skleníků. Například ve sklenících sníží nároky na zálivku až trojnásobně.

Substrát s agrogelem lze využívat opakovaně

Zahradní hydrogel půdu nijak nekontaminuje, je ekologický a plně odbouratelný. Zahradní substráty obohacené agrogelem lze běžně kompostovat a bez omezení opakovaně využívat. Látka se v půdě přirozeně rozkládá, což znamená, že postupem času také ztrácí svou účinnost. Doba rozkladu se pohybuje od tří do pěti let.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.