Trápí vás při zahradničení suchá půda? Potýkáte se s nedostatkem vláhy? Snažíte se zamezit vysychání půdy ve sklenících a na záhonech? Problémům se zavlažováním můžete udělat přítrž. Poradíme, jak udržet vodu na zahrádce.
Vodu v zahradě nejlépe zadrží vsakovací jezírka a svod dešťové vody do sudů. Ne každý má ale volný prostor pro vsakovací jezírko. A ne každý má možnost zachytávat srážkovou vodu.
Co dělat v případech, když se půda velmi rychle vysušuje a vy nestíháte zavlažovat? Alternativní pomoc pro udržení vláhy v půdě poskytuje zahradní hydrogel.
Zahradní hydrogel pomáhá zadržovat vodu
Zahradní hydrogel neboli agrogel je netoxický superabsorbent, který má podobu jemného prášku. Hydrogel vyniká unikátní vlastností. Dokáže absorbovat až 200× více vody, než kolik váží. Zadrženou vodu pak postupně uvolňuje do okolního prostředí.
Kvůli této vlastnosti se agrogel využívá v zahradnictví, lesnictví a sadařství. Malé množství prášku se při výsevu rostlin smíchá se zeminou. Po zálivce hydrogel vodu naváže a nedovolí ji uniknout mimo kořenový systém. Hydrogel pak vodu postupně uvolňuje. Tím omezuje rychlé povrchové vysychání půdy a přispívá k lepšímu zavlažování rostlin.
Dalšími přínosy agrogelu jsou postupné uvolňování tekutých hnojiv, lepší zakořenění rostlin i zvýšení kořenové kondice při transportu a přesazování rostlin.
Agrogel využívají profesionální zahradníci
Unikátní vlastnosti oceňují jak hobby zahrádkáři, tak i profesionální zahradníci, kteří hydrogel využívají pro údržbu městské zeleně či pro zakládání nových trávníků. Agrogel totiž předchází vysušování kořenového valu a poskytuje jistotu správného zakořenění nové výsadby.
O polovinu nižší spotřeba vody na zalévání
Udává se, že hydrogel ušetří až 50 % vody vynaložené na zalévání. Díky tomu je vhodný do pěstebních zahradních substrátů, pro aplikaci na záhony, do fóliovníků i do skleníků. Například ve sklenících sníží nároky na zálivku až trojnásobně.
Substrát s agrogelem lze využívat opakovaně
Zahradní hydrogel půdu nijak nekontaminuje, je ekologický a plně odbouratelný. Zahradní substráty obohacené agrogelem lze běžně kompostovat a bez omezení opakovaně využívat. Látka se v půdě přirozeně rozkládá, což znamená, že postupem času také ztrácí svou účinnost. Doba rozkladu se pohybuje od tří do pěti let.