Nestíháte zavlažovat zeleninu a květiny? Zahradní hydrogel zadrží vodu a omezí nadměrné odpařování

zdroj: pixabay.com

Trápí vás při zahradničení suchá půda? Potýkáte se s nedostatkem vláhy? Snažíte se zamezit vysychání půdy ve sklenících a na záhonech? Problémům se zavlažováním můžete udělat přítrž. Poradíme, jak udržet vodu na zahrádce.

Vodu v zahradě nejlépe zadrží vsakovací jezírka a svod dešťové vody do sudů. Ne každý má ale volný prostor pro vsakovací jezírko. A ne každý má možnost zachytávat srážkovou vodu.

Co dělat v případech, když se půda velmi rychle vysušuje a vy nestíháte zavlažovat? Alternativní pomoc pro udržení vláhy v půdě poskytuje zahradní hydrogel.

Zahradní hydrogel pomáhá zadržovat vodu

Zahradní hydrogel neboli agrogel je netoxický superabsorbent, který má podobu jemného prášku. Hydrogel vyniká unikátní vlastností. Dokáže absorbovat až 200× více vody, než kolik váží. Zadrženou vodu pak postupně uvolňuje do okolního prostředí.

Kvůli této vlastnosti se agrogel využívá v zahradnictví, lesnictví a sadařství. Malé množství prášku se při výsevu rostlin smíchá se zeminou. Po zálivce hydrogel vodu naváže a nedovolí ji uniknout mimo kořenový systém. Hydrogel pak vodu postupně uvolňuje. Tím omezuje rychlé povrchové vysychání půdy a přispívá k lepšímu zavlažování rostlin.

Dalšími přínosy agrogelu jsou postupné uvolňování tekutých hnojiv, lepší zakořenění rostlin i zvýšení kořenové kondice při transportu a přesazování rostlin.

Agrogel využívají profesionální zahradníci

Unikátní vlastnosti oceňují jak hobby zahrádkáři, tak i profesionální zahradníci, kteří hydrogel využívají pro údržbu městské zeleně či pro zakládání nových trávníků. Agrogel totiž předchází vysušování kořenového valu a poskytuje jistotu správného zakořenění nové výsadby.

O polovinu nižší spotřeba vody na zalévání

Udává se, že hydrogel ušetří až 50 % vody vynaložené na zalévání. Díky tomu je vhodný do pěstebních zahradních substrátů, pro aplikaci na záhony, do fóliovníků i do skleníků. Například ve sklenících sníží nároky na zálivku až trojnásobně.

Substrát s agrogelem lze využívat opakovaně

Zahradní hydrogel půdu nijak nekontaminuje, je ekologický a plně odbouratelný. Zahradní substráty obohacené agrogelem lze běžně kompostovat a bez omezení opakovaně využívat. Látka se v půdě přirozeně rozkládá, což znamená, že postupem času také ztrácí svou účinnost. Doba rozkladu se pohybuje od tří do pěti let.

Může vás zajímat

Dětská hřiště krok za krokem: Dopřejte dětem vlastní zábavu

Veřejná hřiště nejsou špatná, protože se na nich setká více dětí, jestli ale chcete mít caparty pod dozorem a nechcete hlídat, co objeví v písku za předměty, postavte jim království her sami.