Kde výhodně koupit ložiska a jak si počínat při jejich výměně?

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Nebývá to často, ale občas přichází chvíle, kdy jsme postavení před výměnu ložisek v jízdním kole, u kolečkových bruslí nebo při opravě a repasi naší zahradní techniky. Mnoho lidí tuto práci přenechává profesionálům, ale právě výměnu ložisek u jízdních kol a zahradní techniky zvládne každý kutil. Víte ale, jak správné ložiska vybrat a kde je koupit nejvýhodněji?

 

Co je nutné znát při výběru?

Ložisek existuje nepřeberné množství. K jejich základnímu dělení patří druh pohybu rotační nebo lineární a princip použití, podle kterého rozlišujeme kluzná, magnetická a valivá ložiska.

Obecně při výběru správného ložiska, například pro náboj jízdního kola, je nutné znát jeho vnější a vnitřní průměr. Ten snadno zjistíte změřením podle vyjmutého starého ložiska. Dalším důležitým parametrem je samotný typ ložiska, kde například u valivých ložisek rozeznáváme válečková, kuličková, soudečková, kuželíková nebo jehlová ložiska. Právě u zmíněného náboje kola jsou nejvíce používána kuličková ložiska.

Pokud ale vybíráte průmyslová ložiska pro velké výrobní stroje je s ohledem na provozní podmínky nutné zohlednit více faktorů, kterými jsou provozní zatížení ložisek, typ jejich uložení a také požadovaná výdrž.

Jak ložisko vyměnit?

Z principu použití jsou ložiska nalisovaná na hřídeli. Specifikace jejich výměny záleží na daném použití a konstrukčním provedení. Jako jednoduchý příklad pro ukázky poslouží výměna ložisek u kolečkových bruslí.

Kolečko umístěte tak, aby pod jeho středem byl prostor pro vypadnutí ložiska. Nejlepším způsobem je za pomocí železné kulatiny odpovídající průměru ložiska, staré ložisko vylisovat. Ne každý však má doma lis, proto k vyjmutí poslouží vyklepnutí za pomocí gumového kladiva.

Nasazení nového ložiska vždy provádějte nalisováním s rovnoměrným rozložením tlaku na vnější klec ložiska, případně na jeho celou plochu. Ložisko byste nikdy neměli vklepávat, jelikož hrozí jeho poškození.

Kde ložiska výhodně koupit?

V druzích a číselných označení ložisek není jednoduché se orientovat. Se správným výběrem ale vždy ochotně pomohou v Techseal s.r.o. v Černokostelecké ulici v Praze. Vybírat můžete také přímo v e-shopu na stránce eshop.techseal.cz.

Předností obchodu je široký sortiment zahrnující všechny typy nejpoužívanějších ale i speciálních ložisek za nejvýhodnější ceny na trhu. Techseal je tak specialistou na prodej ložisek s dlouhou životností a za příznivé ceny. Mimo to v obchodě naleznete také gufera, řemeny a průmyslová těsnění.

Může vás zajímat

Proč si vybrat interiérové dveře a plovoucí podlahy od firmy Dřevoškrt?

Stavba domu, stejně jako zařízení interiéru je časově i finančně náročná záležitost. Pokud chcete zařídit co nejlepší bydlení, oslovte odborníky od Dřevoškrt.