Japonský javor

Japonský javor se skvěle hodí pro pěstování v nádobách, nepotřebuje řez ani přehnanou péči a přesto nás svou krásou těší celý rok.

Těmto okrasným stromečkům podléhá čím dál více pěstitelů. Japonský javor se výborně hodí jako ozdoba terasy nebo balkonu.

Japonských javorů, nebo také latinsky Acer Palmatum, existuje více odrůd. Do výšky přibližně okolo jednoho metru dorostou odrůdy Dissectum, Chitoseyma disponující karmínovými listy, které se na podzim mění v purpurově červenou barvu. Odrůda Corallinum zaujme pro změnu na jaře růžově zbarvenými listy.

Až do dvou metrů vyrostou odrůdy Bloodgood, jak už samotný název napovídá, tato odrůda má vínově červené listy, které se na podzim mění v odstín šarlatové. Další vyšší odrůdou je Osakuzaki a Sango-kaku se žlutými listy.

Rady pro správné pěstování:
  • Japonským javorům vyhovuje půda s pH okolo 5,5 až 7,5, tudíž špatně snáší jíl a vápenatou zeminu.
  • Nádoba, do které stromeček sadíme, má mít co nejvíce drenážních otvorů.
  • Povrch substrátu zasypáváme drcenou kůrou, pro snížení výparu vody.
  • Vyhýbáme se zálivky vodou z kohoutku. Javorům dopřejeme vodu dešťovou nebo přinejmenším aspoň vodu odstátou.
  • Javory na otevřených místech chráníme proti silným větrům a průvanům.
  • Chránit stromeček musíme i před ostrým slunečním svitem. Javorům vyhovuje polostín. Přemíru slunce nám dá japonský javor najevo dle popálených listů.
  • Na zimu obalíme květináč bublinkovou fólií nebo jiným vhodným materiálem pro zateplení rostliny. Vhodná je také juta. Za silných mrazů ochráníme netkanou textilií celý stromek.
    Odzkoušeno.cz

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.