Máte na zahradě nainstalován zavlažovací systém? Pak myslete na to, že i on potřebuje pravidelnou údržbu a dokonalou ochranu před mrazy, které by jej mohly zničit. Zazimování závlahového systému přitom není složité a poradíte si s ním bez potíží sami. Stačí jen vědět, jaké úkony a v jakém pořadí provést.
Automatické závlahové systémy nejsou odolné vůči mrazu
Aby vám závlaha vydržela až do příštího jara, je nutné ji důkladně zazimovat. To v první řadě znamená především zbavit ji vody tak, aby v ní nemohla zmrznout a popraskat. Plastové rozvody a potrubí závlahového systému je ve většině případů umístěno zhruba 30 cm pod úrovní terénu, tedy v zámrzné hloubce. Nejrizikovější z pohledu mrazu jsou pak elektromagnetické ventily a vlastně celé ventilové šachty. Pozornost je potřeba věnovat také samotným postřikovačům a potrubním spojům.
Jaké úkony je potřeba provést?
V první řadě je nutné profouknout stlačeným vzduchem celou závlahu, ideálně za použití kompresoru. Samozřejmostí předchozí kompletní vypuštění vody ze systému ideálně za využití čerpadla pro závlahy. S profouknutím většiny běžných závlahových systémů si poradí kompresor se vzdušníkem okolo 50 l a výkonem do 300l za minutu. Ve výjimečných případech, například v případě závlahového systému určeného pro větší sportoviště, je potřeba zajistit výkonnější kompresor. Při vyfukování vody z potrubí je doporučeno jej tlakovat maximálně na 5 bar. Ještě předtím, než se do čištění potrubí dáte, zavřete přívod vody a vypněte čerpadlo pro závlahy a k vypouštěcímu ventilu připojte kompresor. S využitím stlačeného vzduchu profukujte postupně jednotlivé sekce závlahové soustavy a odstraňte tak z nich zbylou vodu. Foukejte tak dlouho, dokud se na jejich výstupu neobjeví vodní pára.
Jak poznáte dobře vypuštěné potrubí?
Pokud ani z nejvzdálenějšího postřikovače nevychází voda, provedli jste celý proces zazimování správně. Pokud na vodu ještě narazíte, je nutno celý proces opakovat. Stlačený vzduch do potrubí vpouštějte tak dlouho, dokud tlak na kompresoru nepoklesne přibližně k 1 baru. V zimě si pak dejte pozor na to, abyste do systému nepustili nedopatřením vodu a přívod vody zůstal uzavřen. Je-li to možné, je lepší jej od systému oddělit.