Jak vyhubit slimáky

Většina z Vás, stejně jako já, má na své zahrádce zasazené rostlinky, o které se staráte od semínka. Sázíte, okopáváte, hnojíte, zaléváte a nakonec je všechno zbytečné, protože než vytoužená rostlinka vyroste, pochutnají si na ní slimáci. U mě to je to samé. Proto jsem se rozhodla s tím něco udělat, abych koncem léta mohla sklidit.

A tak pro Vás mám pár zaručených rad:

Pokud nemůžete mít rostlinky ve výšce, je dobré si záhonek ohraničit něčím drsným nebo neohoblovaným prkénkem, slimáci se pohybují ve vlhkém prostředí a drsný povrch je pro ně opravdu nepříjemný. Já jsem si před tyto prkna ještě nasypala jehličí ze stromů, k tomu přidala trochu písku a je od nich klid. Kdo má doma krb, může posypat popelem, účinnost je stejná.

Další, možná, pro Vás již známou radou je nalití piva do kelímku, slimáci do něj vlezou a utopí se, sama jsem vyzkoušela a efekt je výborný, jen jeden kelímek nestačí. Na velkou zahradu jich musí být několik, a tak to u nás vypadalo, jako bychom měli protržený pytel s odpadky.

Můžete slimáky den co den vzorně sbírat do kbelíku a posypat je solí nebo ovesnými vločkami, čímž je zahubíte také. Je to tedy každodenní utrpení, ale co byste pro svoje rostlinky neudělali.

Slimáci nemají rádi bylinky, pokud je to možné, vysázejte si kolem sazenic například měsíček, mátu, šalvěj, petržel či česnek.

Moje babička má svou radu a tou jsou slepice. Sice jí přeorají všechny záhonky, ale sama říká, že je má raději přeorané než zlikvidované od slimáků. Je to tedy také jedna z možností a slepice Vám budou vděčné.

Kromě babských a babičkovských rad je možné slimáky zlikvidovat i chemickými prostředky. Mezi nejlevnější patří Mesurol – granule, které je zaručeně zahubí a také Vanish. U něj ale buďte opatrní, pokud máte malé děti a zvířata, může ohrozit jejich život už jen při podráždění pokožky.

Většinu z těchto rad jsem sama vyzkoušela a fungují. Jen ty babiččiny slepice si na zahradu nepustím.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.