Paradoxem je, že právě ti nejmenší živočichové vyvolávají u pěstitelů a zahrádkářů to největší zděšení. O mšicích to platí dvojnásobně. Je to velmi drobný hmyz s měkkým tělem, který napadá téměř všechny druhy rostlin. Rychle se množí a živí se pouze rostlinnými šťávami, které sají z mladých listů nebo květů.
Zvláště ohrožené jsou proto kvetoucí rostliny. Přenáší na ně různé choroby a způsobují jejich poškození. Časem se dokonce můžou stát proti některým chemickým přípravkům, jako je Biool, Karate Zeon 5 SC nebo Mospilan 20 SP, imunní. A to i při jejich pravidelném střídání. Navíc může dojít k poškození nebo dokonce úhynu rostlinky.
Pokud chcete vyhubit mšice přirozeným způsobem, pomůžou vám s tím slunéčka sedmitečná a jejich larvy. Ale nebojte, mám pro vás i pár jednodušších způsobů, jak s nežádoucími návštěvníky zatočit. Pokud se objeví mšice na květinách pouze v malém množství, můžete je jednoduše rozmačkat nebo spláchnout silným proudem vody.
Pravděpodobněji se ale setkáte s početnějšími skupinami mšic. V takovém případě je nejlepší rozpustit 15 až 20 g mýdla v 1 litru horké vody. Po vychladnutí nastříkáte mýdlovou vodu na napadenou rostlinu a po uschnutí osprchujete vlažnou vodou.
Můžete ale vyzkoušet i jiné metody jako je stříkání květiny mírně ředěným mlékem nebo vyluhovanou tabákovou vodou. Jiným se osvědčilo přidávat do hlíny lógr z kávy. Dále je možno zředit vodu s nedopalky cigaret a následně s ní rostlinu postříkat. Tady ale pozor, cigaretový prach je velice agresivní a může květinu spálit.
Naše babičky měly také své osvědčené způsoby, jak se zbavit mšic. Vkládaly mezi květináče balíčky s levandulí nebo přímo do nich oloupaný a naříznutý stroužek česneku.
Ať už si vyberete kterýkoliv způsob, přeji vám hodně štěstí v boji proti mšicím.