Jak poznat pravý český česnek? A kde ho nakoupit bez rizika?

Český česnek, zdroj: pixabay.com

Intenzivní aroma, řízná chuť a dlouhotrvající odér. Vlastnosti typické pro česnek, který je považován za nejvšestrannější bylinu. Co odlišuje český česnek od české odrůdy? Jak poznat, že nakupujeme kvalitní česnek? A hlavně, u koho česnek nakupovat, abychom se nenapálili?

Český česnek je výbornou přísadou do pomazánek, polévek i salátů. Skvěle se hodí pro přípravu marinády, velikonoční nádivky i bramboráků. Své nezastupitelné místo má také v bylinkářství a v přírodním léčitelství. Česnek údajně pomáhá při chřipce a nachlazení či snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Důležitou roli měl také v okultismu, magii a lidových tradicích. Podle pověr domácí česnek zaháněl upíry a chránil domácnosti před zlem, zloději a nenávistí. Zkrátka česnek by od jara až do zimy neměl chybět v naší kuchyni.

Celosvětově existuje přes 600 druhů česneků

Věděli jste, že celosvětově existuje přibližně 600 druhů česneků? Do této kategorie jsou počítány veškeré druhy včetně nekonzumních druhů, kterými jsou například česnek horský, česnek stopečkatý a další desítky druhů. Nás však zajímá česnek kuchyňský neboli také česnek setý. Jedná se o klasický konzumní česnek, který využíváme v kulinářství.

Prodej česneku v obchodech má velmi pošramocenou pověst, neboť na prodejní pulty se dostávají levné čínské a španělské odrůdy, které nemají valné vlastnosti. Zpravidla mají velmi mírnou až mdlou chuť a vůni. Místo zahraničních odrůd proto vybírejte české odrůdy česneku, kterých existuje okolo dvou desítek.

Čím je odlišný český česnek od české odrůdy?

Označení český česnek mohou podle české legislativy nést veškeré odrůdy česneku, které byly vypěstovány v České republice. Tudíž to mohou být i zahraniční odrůdy.

Vedle toho rozlišujeme české odrůdy česneku, které byly vyšlechtěny v České republice. Českých odrůd jsou přibližně dvě desítky. Zástupcem české odrůdy je například Havran. Jedná se o širokolistý český paličák, který vyniká bílou barvou s fialovým žíháním, velkými stroužky a středně ostrou chutí. Z dalších českých odrůd můžeme zmínit odrůdy Anin, Jovan, Blanin, Slavín a mnoho dalších.

Kde nakupovat kvalitní český česnek?

Nakupování česneku na farmářských a městských trzích patří k vůbec nejrizikovějším. Kontrola, zda kupujete pravý český česnek a nikoliv česnek dovezený z Číny nebo ze Španělska, je téměř nemožná. Nejlepším způsobem je proto nakupovat přímo od lokálních pěstitelů a zemědělců, u kterých máte jedinou jistotu.

Jedním z poctivých pěstitelů je tradiční česká zemědělská firma ALA, a.s. Řepníky, která se specializuje na prvovýrobu brambor, chov skotu a produkci mléka. Součástí její produkce je také pěstování kvalitního česneku. Společnost ALA, a.s. Řepníky pěstují české odrůdy česneku, mezi které patří již zmíněný Havran, Havel a mnoho dalších. Český česnek na prodej naleznete na stránkách www.alarepniky.cz.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.