Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Patříte mezi ně také? Pak určitě znáte i odvrácenou stranu chalupaření – špinavé pracovní oblečení. Pokud jste se svou dílnou teprve začali, možná jste zatím neodhalili tajemství domácích triků na čištění montérek, pracovních kalhot i dalšího oblečení.
Abyste nemuseli oblečení vyhazovat, měli byste vyzkoušet některý z našich triků, které jsou ověřeny celými generacemi chatařů a chalupářů.
Jak odstranit barvu z oblečení?
Čerstvě natřený plot nebo zahradní nábytek vypadá nádherně, ale co si budeme povídat, i ten nejzručnější natěrač nezabrání tomu, aby nějaká ta barva neskončila na oblečení. I když pracovní vesta, kalhoty nebo bunda jsou tu vlastně od toho, aby se ušpinily, určitě nechcete za čas vypadat jako v maskáčích.
Když odhalíte na oblečení skvrnu od barvy, můžete oblečení buď vyhodit, nebo se pokusit ho zachránit.Rychlost je tu zcela zásadní, čím dříve se do odstraňování barvy z oblečení pustíte, tím větší máte šanci na úspěch.
Nejprve odstraňte přebytečnou barvu z oblečení, pokud je barva zaschlá, použijte například tupý nůž. Udělejte všechno pro to, aby na oblečení zůstalo minimální množství barvy. Vyzkoušet můžete i kobercovou lepicí pásku, tu přiložte na znečištěnou část oděvu a rychle trhněte.
Použijte čisticí prostředek
Po odstranění barvy přijde na řadu voda. Barvu oplachujte z rubu a následně aplikujte čisticí prostředek. Na čerstvé skvrny pomáhá směs mýdla na ruce a tekutého pracího prostředku v poměru 1:1. Pomocí houbičky naneste směs na oblečení a začněte čistit. Klidně trochu přitlačte, ale nedrhněte příliš silně, abyste látku neponičili. Poté oblečení důkladně propláchněte a postup opakujte, dokud skvrna nezmizí.
Na staré skvrny dobře zabírá i lak na vlasy nebo izopropyl alkohol, který na skvrnu nastříkáte. Lak nebo alkohol nechte zaschnout a následně propláchněte tekoucí vodou a mýdlem. Skvrna by měla zmizet nebo alespoň vyblednout.
Jak odstranit skvrny od zeminy a bláta?
Nejen práce v dílně se počítá. Chalupaření znamená i rytí záhonů a zalívání. A při tom se snadno umažete od hlíny nebo bláta. Čištění skvrn od bláta a zeminy není problém.
Jak postupovat?
- Podle druhu a barvy tkaniny vyberte vhodný prací prostředek. Nejlépe to poznáte podle štítku na oblečení.
- Pomocí měkkého kartáče odstraňte hrubší částečky.
- Pokud je to potřeba, předčistěte oblečení pomocí tekutého pracího prostředku. Pokud by skvrna byla příliš odolná, nechte oblečení odmočit.
- Vyperte oblečení na maximální možnou teplotu, kterou uvádí výrobce.
- Zkontrolujte, zda skvrna zmizela, pokud ne opakujte postup od začátku.
Jak odstranit rez z oblečení?
Rez také není nic neobvyklého, když najdete na pracovních kraťasech nebo teplákových kalhotách skvrnu od rzi, nemusíte je vyhazovat. Stačí sáhnout po citronu a soli a je hotovo.
Odstranění rzi ve 3 krocích
- Na skvrnu od rzi nalijte čerstvou citrónovou šťávu. Poté ji posypte solí a nechte působit.
- Po chvilce skvrnu namočte, namydlete obyčejným či žlučovým mýdlem a zbytky rzi odstraňte.
- Nakonec vyperte na nejvyšší možnou teplotu, jakou oblečení snese.
Jak dostat smůlu z oblečení?
Smůlu vám jistě nemusíme představovat, tam, kde se topí dřevem je častým hostem. Smůla krásně voní, ale dokáže také způsobit spoustu problémů. Když ale víte, jak na ní, dokážete se smůly na oblečení zbavit během chvilky.
Odlakovač na nehty
Polijte skvrnu od smůly odlakovačem na nehty. Nechte ho dostatečně vsáknout, promněte mezi prsty a důkladně vyperte žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem.
Vyzkoušejte líh
Když nemáte odlakovač, použijte líh, terpentýn nebo technický benzín. Potom vyperte oblečení žlučovým mýdlem.
Tuk
Od smůly pomůže tuk. Skvěle poslouží klasické máslo, sádlo nebo olej. Opět promněte skvrnu mezi prsty, nechte chvíli působit a poté důkladně vyperte v mýdlové vodě.
Nechce se vám vozit oblečení z chaty domů a pak zase zpět? Nemusíte, stačí ho poslat do čistírny a pak si ho zase nechat přivézt rovnou na chatu. Online čistírna Cleany.cz totiž vaše pracovní oblečení vyzvedne a pak zase doveze tam, kam budete chtít.