Jak na stavbu zahradního jezírka

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

 Jezírka jsou výborným prvkem, které nejen zkrášlí, ale také oživí naší zahradu. Samotné jezírko má hned několik funkcí. Zaprvé poslouží k relaxaci a k pozorování živočichů, kteří se k jezírku nastěhují, a navíc může sloužit také ke koupání.

Zahradní jezírko vytváří přírodní biotop, ke kterému se nastěhují nejrůznější živočichové. Od vážek, krásně kuňkajících žab až po drobné ptáčky, kteří se u jezírka příjemně osvěží. V klidu tak můžeme nerušeně pozorovat krásy přírody. Celkově zahradní jezírko vytvoří v zahradě klidnou část, která se náramně hodí pro relaxování.

Nenáročná stavba

Máme-li menší zahradu, postačí nám použít již hotovou prefabrikovanou nádrž, kterou jednoduše umístíme do připravené díry v zemi. Tyto nádrže se prodávají v nejrůznějších rozměrových variantách a jejich umístění Vám nezabere více než půl dne.

Fóliové jezírko

Pokud máme větší zahradu, nebudeme se omezovat na pouhou nádržku. Ideální jezírko si postavíme pomocí speciální fólie. Postup taky není příliš složitý. Stavba je sice více časově náročnější, ale pro šikovného kutila bude práce potěšením.

Široké možnosti úprav

Inspiracím se meze nekladou, jezírko si můžete postavit přesně podle vašich představ. Krásným prvkem je také vytvoření umělých potůčků vodopádů, které zvukem zurčící vody dodají zahradě nezaměnitelnou atmosféru.

Své jezírko můžete neustále upravovat a zlepšovat. Například postavením okrasného mostu, vybudováním malého mola a podobných zahradních vychytávek.

Rybičky oživí vodní hladinu

Rybičky probudí jezírko k životu. Dodají mu tu pravou třešničku lahodící vašemu oku a hlavně potěší děti, pro které jsou rybičky velkou atrakcí. Vybíráme ale jen nenáročné druhy, kterým můžeme vytvořit vhodné podmínky pro život.

Jezírka bez chemie

K údržbě jezírka není zapotřebí žádná chemie, nemusíme tedy mnohdy složitě laborovat s  úpravou vody. Nejlepším řešením pro zahradní jezírko je, aby mělo sovu vlastní cirkulaci vody, pravidelný přítok a také odtok. Bohužel většinou nám naše zahrada tyto podmínky neumožní. V těchto případech si můžeme aspoň trochu pomoct čerpadlem a vytvořením okrasné kaskády, přes kterou bude voda téct a tím ji také okysličovat.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.