Farmářské pily – šikovný nástroj pro údržbu velkých pozemků

Akumulátorová farmářská pila, zdroj: Husqvarna
Akumulátorová farmářská pila, zdroj: Husqvarna

Motorové pily se dělí do množství různých kategorií, existují levné a drahé pily, profesionální a hobby pily. Co když ale nepotřebujete profesionální pilu za velké peníze, zároveň ale taky nejste víkendový zahrádkář, který pilu drží v ruce jednou za rok? Existuje i zlatá střední cesta – farmářské pily.

Farmářské pily se řadí svou konstrukcí, funkčností i cenou  mezi profi a hobby pily. A to právě proto, že nejvíc přijdou vhod farmářům a vůbec majitelům velkých pozemků.

Farmářské neboli univerzální pily mají často stejnou konstrukci jako pily určené profesionálům, ale jsou uzpůsobeny pro běžný a méně náročný provoz. Farmářské pily můžete pohodlně používat k prořezávání, odvětvování, kácení nebo řezání palivového dříví. Jejich cena se obvykle pohybuje mezi 11 až 16 tisíci korunami. Příkladem může být pila Husqvarna 450.

Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna

U takzvaných farmářských pil je důležité, aby byly snadno ovladatelné a nebyl problém je rychle nastartovat třeba i při pomalejším zatažení za startovací šňůru. Dalším kritériem je samozřejmě co nejnižší spotřeba při používání, a díky ní i nižší hladina emisí. Důležité je také provedení rukojeti. V případě, že pilu využíváte častěji, spláčete nad výdělkem, pokud si tvar a materiál rukojeti nepohlídáte. V kategorii farmářských pil najdete produkty s ergonomicky tvarovanými zadními rukojeťmi vyrobenými tak, aby vám práci co nejvíce usnadnily. Výhodou jsou i výrazné směrové značky pro kácení přímo na pile. Pomáhají při kácení a v závislosti na poloze řezu určit směr padání stromu.

Čím dál oblíbenější jsou akumulátorové pily poháněné Li-ion baterií. Tyto pily jsou velmi výkonné, snadno ovladatelné, úsporné a velice tiché. Nemusíte se ani bát, že by taková pila byla příliš slabá. U dobrých akumulátorových pil je výkon srovnatelný s výkonem benzínových. Navíc na rozdíl od nich neprodukují žádné přímé emise. Pokud chcete ušetřit sebe, rodinu nebo sousedy nepříjemného hluku a výparů, zvažte tuto variantu.  


Přehled farmářkých pil

Husqvarna 450

Husqvarna 450, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 450, zdroj: Husqvarna

Lehká a výkonná pila druhé generace pro všestranné použití. Je ideální pro ty, kteří hledají dobře ovladatelnou pilu s jednoduchým startováním. Je poháněná motorem X-Torq®, který má nižší spotřebu paliva a sníženou hladinu emisí. Je vybavena palivovou pumpičkou, ergonomickou zadní rukojetí a systémem Air Injection™, který snižuje míru opotřebení.

Doporučená maloobchodní cena je 12 490 Kč včetně DPH.

 

Husqvarna 455 e-series Rancher

Husqvarna 455, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 455, zdroj: Husqvarna

Ideální pila pro vlastníky nemovitostí a příležitostné uživatele, kteří vyžadují vysoce výkonnou, spolehlivou a dobře reagující pilu vhodnou pro všechny druhy řezání. Je kombinací nejlepších prvků svých předchůdců a nové, moderní technologie a ergonomie. Je vybavena funkcí AutoTune™ zajišťující optimální výkon motoru, systémem LowVib®,  který absorbuje vibrace a napínačem řetězu bez použití nářadí.

Doporučená maloobchodní cena je 14 990 Kč včetně DPH.

 

Husqvarna 436Li

Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna

Tichá, lehká a velmi snadno ovladatelná pila. Ideální pro tesaře, majitele ovocných sadů, arboristy a jiné náročné uživatele. Jedná se o akumulátorovou pilu poháněnou Li-ion baterií 36V, která je výkonově na úrovni benzínových motorů, ovšem bez přímých emisí. Je vybavena výkonným bezkomutátorovým motorem, ekonomickým režimem savE™ a napínačem řetězu bez použití nářadí.

 

Doporučená maloobchodní cena je 9.250 Kč včetně DPH (Cena uvedena bez nabíječky a Akumulátoru).

 

Může vás zajímat

Vyberte si kvalitní kruhové krycí plachty pro zakrytí bazénů

Potřebujete zakrýt zahradní bazén? Hledáte vhodnou ochranu před deštěm do kruhu uloženého dřeva? Vysvětlíme, co nepodcenit při výběru kruhové zakrývací plachty.