Farmářské pily – šikovný nástroj pro údržbu velkých pozemků

Akumulátorová farmářská pila, zdroj: Husqvarna
Akumulátorová farmářská pila, zdroj: Husqvarna

Motorové pily se dělí do množství různých kategorií, existují levné a drahé pily, profesionální a hobby pily. Co když ale nepotřebujete profesionální pilu za velké peníze, zároveň ale taky nejste víkendový zahrádkář, který pilu drží v ruce jednou za rok? Existuje i zlatá střední cesta – farmářské pily.

Farmářské pily se řadí svou konstrukcí, funkčností i cenou  mezi profi a hobby pily. A to právě proto, že nejvíc přijdou vhod farmářům a vůbec majitelům velkých pozemků.

Farmářské neboli univerzální pily mají často stejnou konstrukci jako pily určené profesionálům, ale jsou uzpůsobeny pro běžný a méně náročný provoz. Farmářské pily můžete pohodlně používat k prořezávání, odvětvování, kácení nebo řezání palivového dříví. Jejich cena se obvykle pohybuje mezi 11 až 16 tisíci korunami. Příkladem může být pila Husqvarna 450.

Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna

U takzvaných farmářských pil je důležité, aby byly snadno ovladatelné a nebyl problém je rychle nastartovat třeba i při pomalejším zatažení za startovací šňůru. Dalším kritériem je samozřejmě co nejnižší spotřeba při používání, a díky ní i nižší hladina emisí. Důležité je také provedení rukojeti. V případě, že pilu využíváte častěji, spláčete nad výdělkem, pokud si tvar a materiál rukojeti nepohlídáte. V kategorii farmářských pil najdete produkty s ergonomicky tvarovanými zadními rukojeťmi vyrobenými tak, aby vám práci co nejvíce usnadnily. Výhodou jsou i výrazné směrové značky pro kácení přímo na pile. Pomáhají při kácení a v závislosti na poloze řezu určit směr padání stromu.

Čím dál oblíbenější jsou akumulátorové pily poháněné Li-ion baterií. Tyto pily jsou velmi výkonné, snadno ovladatelné, úsporné a velice tiché. Nemusíte se ani bát, že by taková pila byla příliš slabá. U dobrých akumulátorových pil je výkon srovnatelný s výkonem benzínových. Navíc na rozdíl od nich neprodukují žádné přímé emise. Pokud chcete ušetřit sebe, rodinu nebo sousedy nepříjemného hluku a výparů, zvažte tuto variantu.  


Přehled farmářkých pil

Husqvarna 450

Husqvarna 450, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 450, zdroj: Husqvarna

Lehká a výkonná pila druhé generace pro všestranné použití. Je ideální pro ty, kteří hledají dobře ovladatelnou pilu s jednoduchým startováním. Je poháněná motorem X-Torq®, který má nižší spotřebu paliva a sníženou hladinu emisí. Je vybavena palivovou pumpičkou, ergonomickou zadní rukojetí a systémem Air Injection™, který snižuje míru opotřebení.

Doporučená maloobchodní cena je 12 490 Kč včetně DPH.

 

Husqvarna 455 e-series Rancher

Husqvarna 455, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 455, zdroj: Husqvarna

Ideální pila pro vlastníky nemovitostí a příležitostné uživatele, kteří vyžadují vysoce výkonnou, spolehlivou a dobře reagující pilu vhodnou pro všechny druhy řezání. Je kombinací nejlepších prvků svých předchůdců a nové, moderní technologie a ergonomie. Je vybavena funkcí AutoTune™ zajišťující optimální výkon motoru, systémem LowVib®,  který absorbuje vibrace a napínačem řetězu bez použití nářadí.

Doporučená maloobchodní cena je 14 990 Kč včetně DPH.

 

Husqvarna 436Li

Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna
Husqvarna 436Li, zdroj: Husqvarna

Tichá, lehká a velmi snadno ovladatelná pila. Ideální pro tesaře, majitele ovocných sadů, arboristy a jiné náročné uživatele. Jedná se o akumulátorovou pilu poháněnou Li-ion baterií 36V, která je výkonově na úrovni benzínových motorů, ovšem bez přímých emisí. Je vybavena výkonným bezkomutátorovým motorem, ekonomickým režimem savE™ a napínačem řetězu bez použití nářadí.

 

Doporučená maloobchodní cena je 9.250 Kč včetně DPH (Cena uvedena bez nabíječky a Akumulátoru).

 

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.