Efektivní svoz dřeva s lesní vyvážečkou, kterou zapojíte i za čtyřkolku

Multifunkční vyvážečka, zdroj: www.vyvazeckadreva.cz
Multifunkční vyvážečka, zdroj: www.vyvazeckadreva.cz

Vlastníte les nebo se zabýváte profesionální těžbou dřeva? Pak jistě víte, že nároky odběratelů se neustále zvyšují. Požadují nejlépe čisté dřevo rozdělené podle průměru do jednotlivých sortimentů. Efektivní třídění dřeva a snadné přiblížení na svozová místa ulehčí vyvážečky dřeva.

 

Efektivní přibližování dřeva

Současné trendy v těžbě dřeva kladou vysoký důraz nejen na kvalitu dřeva ale také na kvalitu jeho dodání, která spočívá především v čistotě dříví. Proto se postupně upouští od vyvážení dříví metodou tzv. celých délek, která spočívá v tažení stromů kolovými traktory na odvozní místo. Nevýhodou této metody je především znečištění vytěženého dřeva zeminou a nutnost třídění dřeva na odvozním místě.

Do popředí se proto nyní dostává sortimentní metoda vyvážení dřeva, která zohledňuje zvyšující se nároky odběratelů na kvalitu a čistotu dodávané suroviny. Princip sortimentního vyvážení dříví spočívá v pokácení stromů a jejich odvětvení a rozřezání na jednotlivé sortimenty přímo v místě těžby. Takto zpracované a roztříděné dřevo se následně pomocí lesní vyvážečky sveze na odvozní místo.

Co je to vyvážečka dřeva?

Vyvážečka dřeva je speciálním přívěsem, který je uzpůsoben pro nakládání, převoz a skládání dřeva. K tomu je vyvážečka vybavena prostornou ložnou plochou s postranními klanicemi a hydraulickým ramenem pro manipulaci se dřevem. Díky vyvážečkám dřeva je přibližování dříví jednodušší a dřevo není znečištěné zeminou.

Lesní vyvážečky lze připojit za traktory, ale také i za čtyřkolky nebo koňské spřežení. Hydraulický náhon ramena se připojuje přímo na hydraulický okruh traktoru. Jelikož čtyřkolka nemá vlastní hydraulický okruh je vyvážečka dřeva za čtyřkolku vybavena samostatným čerpadlem.

Některé typy lesních vyvážeček jsou vybaveny hydraulicky polohovatelnou ojí, která zlepšuje manévrovatelnost v lesním terénu, například při objíždění stromu. Při konstrukci bylo myšleno také na zvýšenou prostupnost terénem, kterou umožňuje pohon čtyř kol vyvážečky. Ten je řešen pomocí hydraulicky poháněného pastorku, který je umístěn mezi dvěma koly rozdílných náprav.

Obrovskou výhodou zařízení je, že vyvážečka dřeva za traktor v příznivých podmínkách dosahuje až 90% výkonnosti vyvážecích traktorů a přitom je její pořizovací cena o více než polovinu nižší.

Vysoká nosnost a mnoho příslušenství

Lesní vyvážečky lze jsou dodávány s rozdílnou nosností, která se nejčastěji pohybuje od 6 do 19 tun. Variabilní je také pracovní délka hydraulického ramena, které dosahuje od 3,5 m až po 8,5 m.

Kromě klasického lesnického drapáku pro uchycení pokácených kmenů lze příslušenství hydraulického ramene vyměnit za vkládací lžíce a nakladače, praktické štípací hlavice nebo za trubkový drapák pro bezpečný úchop trubek s průměrem od 50 do 300 mm.

Ušetřete náklady i energii

Ať již máte svůj les a dřevo využíváte pouze pro své účely nebo se zabýváte profesionální těžbou, ulehčete si nakládání i svoz dřeva s profesionální vyvážečkou. Vyvážečka na dřevo vám ušetří nejen čas a energii, ale podstatně také zvýší kvalitu těžby, při které pokácené dřevo neznečistíte zeminou.

Vyvážečky na dřevo navíc využijete i při přepravě jiných materiálů, jakými jsou ocelové trubky, roksory, dřevěné či betonové pražce a další břemena.

Více informací se dozvíte u specialistů na lesní techniku, společnosti JPJ Forest, s.r.o., na stránkách www.vyvazeckadreva.cz.

Může vás zajímat

Proč si vybrat interiérové dveře a plovoucí podlahy od firmy Dřevoškrt?

Stavba domu, stejně jako zařízení interiéru je časově i finančně náročná záležitost. Pokud chcete zařídit co nejlepší bydlení, oslovte odborníky od Dřevoškrt.